Aké pochúťky si vybrať k fľaši dobrého vína alebo poháru kvalitného rumu? A ako si správne vybrať a vychutnať cigaru? Inšpirujte sa našimi tipmi!

Pochúťky s vínom

Pohár lahodného vína spríjemní večer, ale čo je dobré si k nemu dať? Aké jedlá sa hodia k vínu? V prvom rade treba spomenúť, že k červenému vínu sa podávajú iné chuťovky ako k bielemu alebo ružovému vínu, pretože tieto vína majú veľmi odlišnú chuť. 

Čo sa hodí k bielemu vínu

Ak ste sa rozhodli pre fľašu suchého bieleho vína alsaského typu s vyššou kyslosťou a nízkym obsahom cukru, ako je Sylvánske zelené, Neuburské, Chardonnay, odporúčame ho kombinovať so zrejúcimi syrmi s bielou plesňou, ako je Emmerlin alebo Camembert, alebo s jemnými, hydinovými, rybími či bezmäsitými paštétami. Ak máte pred sebou fľašu kvalitného bieleho vína, vyberte si mäkký, krémový syr. Okrem syrov sú biele vína skvelým doplnkom aj k olivám plneným lososom alebo mandľami.

Čo sa hodí k červenému vínu

K mastným syrom, ako je gouda, sa hodia plné červené vína, zatiaľ čo k tvrdým syrom, ako je parmezán, alebo polotvrdým syrom, ako je eidam, sa hodia skôr ovocné červené vína. Kozí syr podávajte s ľahkými červenými vínami. Chybu neurobíte ani s olivami plnenými paprikou. Ušľachtilé mladé červené víno, ako napríklad Frankovka, Zweigeltrebe alebo Pinot Noir, je ideálnym doplnkom k lahodným paštétam alebo terinám z diviny a červeného mäsa.

Čo sa hodí k ružovému vínu

Ľahké a svieže ružové vína doplnia pochúťky vhodné pre ľahké biele víno. Sladké ružové vína sa môžu spájať aj s dezertmi.