Vyberte si vodku z Fínska, Slovenska alebo Kanady. V našej ponuke nájdete obľúbené značky ako Koskenkorva, Russian Standard, Eiko, Czechoslovakia a ďalšie.

Vodka je bezfarebný nápoj bez chuti, ktorý je jedným z najobľúbenejších alkoholických nápojov na svete. Chuť vodky ovplyvňuje viacero faktorov. Napríklad to, z čoho je vyrobená. Najčastejšie sa vyrába z obilia, ale aj zo zemiakov, melasy alebo hrozna. Zvyčajne obsahuje viac ako 35 % alkoholu, ale od 90. rokov 19. storočia je to zvyčajne 40 % alkoholu. 

Odkiaľ pochádza názov vodka? Názory na pôvod názvu sa rôznia. Niektorí sa domnievajú, že názov pochádza zo slovanského slova, ktoré znamená voda, iní tvrdia, že vznikol z ruského slova "vodit", čo znamená rozpúšťať drogu v alkohole. Ďalšia teória hovorí, že pochádza zo stredovekého "aqua vitae", teda živá voda.

Ako sa vodka vyrába? Kvalita vodky závisí od toho, koľkokrát bola destilovaná a aký typ aktívneho uhlia bol použitý. Najprv sa požadovaná surovina rozdrví na menšie kúsky, ktoré sa nechajú vykvasiť. Škroby a cukry sa pomocou kvasiniek premenia na alkohol a ak sa vyrába z obilia alebo zemiakov, pridajú sa enzýmy. Potom sa uskutoční opakovaná destilácia, pri ktorej sa oddelí čistý alkohol a voda. Pred plnením do fliaš sa uskutoční filtrácia - čistenie a riedenie cez aktívne uhlie.

Ako piť vodku? Vodka sa pije čistá (vychladená) alebo ako súčasť miešaných nápojov. Medzi najobľúbenejšie koktaily s vodkou patria Cosmopolitan, Screwdriver, Martini, Sex on the Beach a Bloody Mary.

Aká je najlepšia vodka? Vyskúšajte slávnu fínsku vodku Koskenkorva, československú vodku, vodku Belvedere alebo vodku Russian Standard a posúďte sami.