Ochutnajte brandy - vínne alebo ovocné brandy zo Španielska, Francúzska, Talianska alebo Grécka. Odporúčame najmä slávne brandy z vinárstva Torres.

Viete, čo je brandy?

Brandy je liehovina vyrobená z odrôd hrozna s obsahom alkoholu 35-60 %. Je to anglický názov, ktorý má pôvod v Holandsku (brandewijn) alebo Nemecku (Branntwein) a doslova znamená pálené víno. Medzi najznámejšie brandy patrí španielske brandy Torres, ktoré je pravdepodobne najstarším vínnym brandy v Európe. Brandy sa však vyrába aj v iných vinárskych oblastiach - vo Francúzsku (brandy Rémy Martin), Taliansku, Gruzínsku alebo Grécku. Odtiaľ je známa najmä Metaxa - brandy vyrobená zo zmesi brandy, originálneho korenia a vína.

Kvalitné brandy sa vyrába z vybraných odrôd hrozna a kvasí sa najmenej týždeň. Potom sa destiluje a necháva niekoľko rokov zrieť v dubových sudoch po sherry. Vďaka tomu získava svoju typickú farbu. Brandy možno rozdeliť do troch hlavných kategórií:

  • Hroznová brandy - vyrába sa z hrozna alebo hroznového muštu (napr. Cognac, Armagnac).
  • brandy z hroznových výliskov - vyrába sa z hroznových výliskov, ako sú šupky, stopky a semená, ktoré zostanú po lisovaní vína.)
  • Ovocné brandy - vyrobené z kvaseného ovocia iného ako hrozno (napr. Calvados, Kirschwasser, slivovica)

Zaujíma vás, ako piť brandy? Brandy si najlepšie vychutnáte z pohára v tvare tulipánu pri izbovej teplote. Pohár s brandy sa môže aj zohrievať, a to buď držaním pohára, alebo pomocou sviečky. Takéto zahrievanie však vedie k rýchlejšiemu odparovaniu alkoholu, čo prekrýva arómu brandy.