Marqués de Murrieta

Pôvod vína Marqués de Murrieta ide ruka v ruke s pôvodom vín z oblasti Rioja. Don Luciano Murrieta sa inšpiroval tým, čo sa naučil v Bordeaux, a v roku 1852 vytvoril prvé ušľachtilé víno z oblasti Rioja v snahe dosiahnuť najvyššiu kvalitu a vyzretosť. Don Luciano mal od začiatku jasno v tom, že kvalitné a dobre vyzreté víno z oblasti Rioja sa môže vyvážať aj mimo Španielska. Preto neváhal a poslal legendárny ročník 1852 do krajín, ako je Mexiko a Kuba, čím sa stala prvou Rioja, ktorá sa vyvážala za hranice Španielska.

Od roku 1983 stojí na čele vinárstva Marqués de Murrieta rodina Cebrián-Sagarriga. Toto historické vinárstvo, založené na tvrdých hodnotách a savoir-faire, dosiahlo mimoriadny úspech a v súčasnosti patrí medzi najlepšie svetové vinárstva s mnohými oceneniami, ako napríklad 100 Parkerových bodov za svoje vína.

Castillo Ygay 2010 získalo titul "Najlepšie víno na svete" od časopisu Wine Spectator. Spoločnosť Marqués de Murrieta získala aj prestížne ocenenie "Najlepšie vinárstvo na svete" od Great Wine Capitals. V súčasnosti sa Marqués de Murrieta považuje za záruku kvalitných vín na medzinárodnej úrovni.

Spoločnosť Marqués de Murrieta oslávila v roku 2022 svoje 170. výročie (1852 - 2022). V sídle Ygay, ktoré sa nachádza v jednej z najstarších priemyselných budov v Európe, je od roku 2019 múzeum, kam sa schádzajú návštevníci z celého sveta. Majú tu jedinečnú príležitosť spoznať korene a pôvod vín z regiónu Rioja. 

Okrem toho rodina Cebrián-Sagarriga v roku 2022 slávnostne otvorila nové priestory s rozlohou 25 000 m2 na výrobu a zrenie svojich vysoko uznávaných vín. Procesné inovácie koexistujú v dokonalej harmónii s historickým a architektonickým komplexom hradu Ygay. Tieto idylické priestory obklopuje aj 50 000 m2 nových parkov a záhrad. Marqués de Murrieta je príkladom rovnováhy, elegancie a modernosti.