Hoci sa za objaviteľov destilácie všeobecne považujú výrobcovia parfumov z Blízkeho východu, pôvod destilácie whiskey je stále predmetom sporov. Tvrdí sa, že to boli írski mnísi, ktorí v ​​šiestom storočí prvýkrát destilujú keltskú živú vodu "Uisce Beatha".

Od pätnásteho storočia začala byť írska whisky exportovaná do zahraničia a stala sa obľúbenou na dvore Alžbety I. V roku 1608 kráľ James I. udelil prvú licenciu na destiláciu whiskey v dejinách - Bushmills Distillery v Írsku. Liehovar Bushmills je najstaršým liehovarom v Írsku a dosť možno aj na svete.

Bushmills je mestečko v Severnom Írsku, ktoré je svojou polohou, podnebím a geologickým zložením pôdy najbližšie ku Škótsku. Názov vznikol podľa rieky Bush, ktorá preteká mestečkom. Táto 1000 ročná voda sa tiež využíva pri procese výroby Bushmills írskej whiskey.

Bushmills je dnes jedinou značkou írskej whiskey, ktorej všetky výrobné etapy sú realizované pod jednou strechou. Aj napriek tomu, že sa pri vytváraní využíva proces trojnásobnej destilácie a kotlíkovej výroby, predstavuje jediného zástupcu tzv sladového štýlu. Je to vďaka tomu, že sa k výrobe využíva iba a výlučne sladový jačmeň.