V roku 1863 Jean-Baptiste Camus založil spoločnosť, ktorej meno je dnes známe po celom svete a ktorá je piatym najväčším, odborníkmi uznávaným, výrobcom koňaku.

V roku 1896 sa vďaka Edmondu Camusovi, synovi Jeana - Baptista, stala firma Camus jediným dodávateľom na dvor posledného ruského cára Mikuláša II. V roku 1932 nastúpil do vedenia firmy Michel Camus, ktorý bol vynikajúcim obchodníkom. Rozpoznal potenciál extra prémiových radov a začal (ako prvý na trhu koňakov) s exkluzívnym balením vyrobeným z "baccaratského krištáľu". Tieto unikátne fľaše začali onedlho kopírovať konkurenčné firmy.

Spoločnosť Camus je špecialistom na koňaky vyššej kategórie, vďaka čomu viac ako 70 percent produkcie opúšťa pivnice v kategórii Premium, tj. VSOP a vyššej. Camus Extra Ordinaire bol vyhodnotený zatiaľ najväčšou poctou vo svojej kategórii - stal sa koňakom minulého storočia! Týmto vyznamenaním dosiahla značka Camus veľmi významného štatútu kvality a zároveň ocenenie poctivej práce predchádzajúcich štyroch generácií.

Koňaky Camus X.O. preslávili svojou jedinečnou kvalitou a nízkou cenou. Po päť generácií zostáva značka Camus verná základnej myšlienke svojho zakladateľa - vyrábať jedinečný koňak a dôsledne napĺňať jeho princípy - nezávislosť, tradíciu, kvalitu a inováciu.

Cognac - kategorizácia

Najušľachtilejši a najprestížnejši destilát je pomenovaný podľa mestečka Cognac ležiaceho v srdci vinárskej oblasti, ktorá susedí so severnou časťou regiónu Bordeaux. Táto apelácia byla proslulá obchodom s vínami už v 3. storočí nášho letopočtu. Viliam X. - vojvoda z Guyenne, založil tzv. Veľký vinohrad (VIGNOBLE de Poitou) a víno (neskôr pálenka) sa začala holandskými obchodnými loďami rozvážať do severských krajín. 1. mája 1909 bola zákonom vymeraná zemepisná oblasť pre výrobu koňaku.

Tu sa v šiestich uzákonených apeláciach (Grande Champagne, Petit Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires) pestuje prevažne odroda Ugni Blanc. Ideálne klimatické podmienky, dvojstupňová destilácia a až šesťdesiat rokov zrenia v limousinském dubu sú základom výroby tohto kráľa všetkých páleniek. Každý koňak je zmesou mnohých desiatok koňakov rôzneho veku a pôvodu a je dielom vždy len jediného človeka.

Koňak delíme na V.S. (very special), niekedy *** zmes koňakov minimálne 3 roky stará (Camus 4-6 rokov), VSOP (Very Superior Old Pale) zmes koňakov minimálne 4,5 roka stará (Camus 7-12 rokov), XO, Extra Old , Napoleon a ďalšie kategórie Super Premium. Každý výrobca má vlastné špeciality, zmes koňakov starých minimálne 6, ale aj 40 rokov. Tieto špeciality často nesú významné mená kráľov alebo zakladateľov jednotlivých firiem.