Château Lafite Rothschild

Château Lafite-Rothschild, najslávnejši majetok a víno v oblasti Bordeaux, sa stal pojmom spojeným s bohatstvom, prestížou, históriou, rešpektom a vínom s pozoruhodnou dlhovekosťou.

Vinohrady kedysi vlastnil Alexander de Segur. V roku 1794 sa stal Lafite verejným majetkom a do roku 1868 zmenil niekoľko majiteľov. V roku 1855, kedy bola v Paríži na Všeobecnej výstave vín zostavená oficiálna klasifikácia vín pre červené vína z oblasti Gironde, sa Lafite umiestnil na vrchole pred ostatnými troma vínami, ktoré boli rovnako ako Lafite zaradené do kategórie 1er Cru Classé. Táto kategorizácia (až na pár zmien) funguje dodnes. V roku 1868 bol zámok, ktorý sa nachádza v obci Pauillac, daný do dražby, kde ho získala rodina Rothschildovcov, ktorá ho vlastní dodnes.

Meno Lafite pochádza z gaskoňského výrazu pre malý vŕšok "la hitom". Usadlosť patrí k najrozsiahlejším v celom Médocu. Stohektarový vinohrad Lafite, ktorý zaberá štrkový pahorok obrátený k ústiu Gironde, je najvyššie položenou z pauillackých viníc a teší sa vynikajúcim podmienkam slnečného osvitu. Tunajšie vína patria medzi najdrahšie na svete. 1. decembra 1985 bola fľaša Château Lafite ročník 1787 predaná v londýnskej aukčnej sieni Christie 's za neuveriteľných 156 450 dolárov, čo znamená, že by pohárik vína z tejto fľaše stála 26 075 dolárov!

História Chateau Lafite

Históriu usadlosti možno vystopovať až do roku 1234, keď ju vlastnil opát kláštora vo Vertheuil Gombaud de Lafite. V 17. storočiu sa usadlosť dostala do vlastníctva rodiny Ségurových, ktorej okrem iného patrili tiež usadlosti Latour, Mouton a Calon-Segur. Markíz Nicolas Alexandre de Segura, bol v 18. storočia priekopníkom zakladania viníc v oblasti Médoc a významne sa zaslúžil o Bordeauxské vinárstva. V roku 1794 bol majiteľ usadlosti sťatý gilotínou, načo sa majetok ocitol vo vlastníctve štátu. Vinice boli roku 1797 predané skupine holandských obchodníkov.

V prvej polovici 19. storočia vlastnila vinárstvo holandská rodina Vanlerbergheů. V roku 1868 kúpil usadlosť v dražbe za 4,5 milióna frankov barón James Rothschild. Krátko potom zomrel a vinárstvo zdedili jeho synovia. Na konci 19. storočia zasiahla francúzskej vinice dvojitá pohroma v podobe plesne a mšičky fyloxére. Skutočnú pohromu však znamenala 2. svetová vojna. Usadlosť bola ako židovský majetok zabavená. Rothschild získali v roku 1945 svoj majetok späť v príšernom stave.

V roku 1974 prevzal vedenie usadlosti Eric de Rothschild. S ním prichádza obdobie rozkvetu vinárstva. Barón Eric sa nebál modernizácie prevádzok, ktoré so sebou v roku 1988 priniesla stavbu nového vínnej pivnice - "rotundy", ktorý dnes patrí k najväčším architektonickým zaujímavostiam v oblasti Bordeaux, jeden z prvých veľkých krokov v modernizácii celého vinárstva.

Château d'Aussières

Vďaka svojej výnimočnej zemepisnej polohe sa jedná o jedinečné miesto na pestovanie vína. Château d'Aussières je výnimočné divokú prírodnou silou a krásou ", hovorí Baron Eric de Rothschild o tom, prečo prepadol kúzlu Château d'Aussières. Vďaka investícii Barons de Rothschild Lafite sa podarilo oživiť jednu z najstarších a najkrajších usadlostí v Languedoc.

Korene Château d'Aussières siahajú až do rímskych čias. V priebehu storočí sa o správu striedala rôzne opátstva, až v roku 1790 kúpil panstvo v dražbe gróf Daru, minister a správca súkromných majetkov Napoleona Bonaparte. Vinohradníctvo tu bolo obnovené výsadbou 80 ha viníc. Okolo roku 1880 phyloxera vinice zničila, ale situácia bola pomerne rýchlo vyriešená a nasledoval rýchly rozvoj - v rokoch 1920 až 1930 vinice v Château d'Aussières pokrývali rozlohu už 270 ha a zamestnávali na 120 ľudí.

Barons Eric de Rothschild (Domaines Lafite) získal vinárstvo v roku 1999 a všetkých 550 ha patriaci k tunajšiemu panstvu prešlo rozsiahlym rehabilitačným programom. 167 ha viníc bolo znovu osadilo tradičnými odrodami, ako Syrah, Grenache, Mourvèdre a Carignan, doplnené Cabernet, Merlot a Chardonnay. V rovnakom čase boli zrekonštruované aj budovy a do pivníc sa dostali nové technológie. Prvým ročníkom uvedeným na trh bol potom rok 2005.

Collection Barons de Rothschild (Lafite)

Rodina Rothschildovcov vyrába svoje vína v Bordeaux už od roku 1868 - v súčasnej dobe vlastní Château Lafite Rothschild, Duhart-Milon, l'Evangile a Rieussec. Rodinný ohlas bol vybudovaný práve na výrobe prestížnych vín, ale už druhú dekádu vyrába tiež širokú škálu vín, ideálnych pre každodenné pitie, ktoré sú cenovo dostupnejšie a skôr pripravená na pitie, ako prémiová vína Grand Cru.

Vína sa pôvodne vyrábala iba pre blízkych priateľov a rodinu - v tom čase získali svoje meno "RESERVES des Barons". A práve na základoch týchto vín sa tu rozhodli vytvoriť rad vín s označením Domaines Barons de Rothschild (Lafite) Collection. Jedná sa o rad vín zo štyroch hlavných regiónov Bordeaux AOP (Bordeaux, Bordeaux Dry White, Médoc a Pauillac), ktoré ponúkajú konzumentom vína z Bordeaux na okamžitú spotrebu. Cieľom tejto kolekcie je akési nastavenie kvality k porovnání vín v rovnakej kategórii.

Preto sú tieto vína vyrábané pod prísnym dozorom enoložky Diane Flamand, ktorá ich výrobe venuje rovnakú starostlivosť, ako výrobe slávnych Grand Cru vín. Vína z Pauillac a Médoc sú vyrábané z hrozna vypestovaného na vlastných viniciach. Ostatné vína, ako biela z Entre-Deux-Mers, majú pôvod hrozna z viníc dlhoročných partnerov. U týchto dodávateľov prebieha ihneď po zbere prísna kontrola hrozna tak, aby zostala zachovaná vysoká kvalita výsledných vín, ktorá stále musia odrážať štýl Rothschild a filozofiu rodiny.

A práve štýl všetkých vín tejto rady stavia na harmóniu, čistote a kvalite, hlavne však na zdôraznenie terroir pôvodu hrozna. Vína si preto zachovávajú svoju typickú Bordeaux sviežosť a eleganciu, radšej než "južný" či "novosvetský" štýl. Vína sa uvádzajú na trh po niekoľkých mesiacoch až rokoch zrenia - dĺžka zrenia v sudoch alebo fľašiach závisí od ročníka, charaktere vína aj na apelácii pôvodu. V čase uvedenia na trhu sú vína pripravené na okamžitú spotrebu a nie je nutné ďalšie zrenie vo fľaši, ako tomu u väčšiny tradičných Bordeaux vín býva zvykom. Ročne sa pod názvami Légende, Saga a Réserve Spéciale vyrobí okolo 4 miliónov fliaš.

Berme tieto vína ako "bezpečnú" vstupenku do sveta poznávania vín z Bordeaux - vinárstvo Domaines Barons de Rothschild (Lafite) je potom garantom kvality a istoty!

 

Produkty Château Lafite Rothschild