História vinárskej rodiny začína v roku 1896. Zakladateľ firmy Eugenio vtedy zásobuje vínom tie najlepšie rodiny v Udinese a v tej dobe ešte netuší, že jeho vína sa budú v nasledujúcom storočí predávať takmer po celom svete.

V roku 1970 sa Collavini proslavuje so sektom Ribolla Giallo Brut a následne získava staré panstvo zo 17. storočia v Corno di Rosazzo, v ktorom buduje rodinné sídlo a nové pivnice.

Od roku 1980 vedie vinárstvo Manlio Collavini - investuje do rozšírenia produkcie a do množstva produkovaných vín v kategórii DOC. Od roku 1996 odovzdáva Collavini správu nad vinicami do rúk partnerských pestovateľov hrozna - stále je ale vlastníkom (celkom je to 160 ha viníc). Agronómovia a enologové z Collavini však naďalej kontrolujú všetky fázy výroby - od kontroly hrozna na vinici až po šetrné lisovanie a riadené kvasenie.

To vždy boli základy úspechu vín Collavini. Vinárstvo prešlo radom inovácií, dnes používa najmodernejšie technológie a preferuje ručný zber hrozna. Ročne vyrobí vyše 1,5 milióna fliaš. 80% produkcie ide na export - vína sa vyvážajú do 25 krajín sveta. Vinárstvo Collavini patrí medzi najprestížnejšie vo Friuli.