Vinárstvo Terlan bolo založené v roku 1893 ako jedno z prvých vinárskych družstiev v južnom Tirolsku. Dnes Terlano s približne 100 členmi obrába 150 ha viníc s ročnou produkciou cca 1,2 milióna fliaš.

Terlan sa vo výrobe nesústredí na množstvo, ale predovšetkým na kvalitu. Všetky vína (50% biela a 50% červená) sú produkované v kategórii DOC / DOP. Vinice sa nachádzajú na úpätí hory Tschöggel, kde sú ideálne klimatické podmienky. Štruktúra podložia viníc akumuluje teplo a pórovitá vrchná vrstva zase dostatočne odvádza vodu. Väčšina viníc je orientovaná na juh, čo zaručuje dostatočný prísun slnečného žiarenia.

Hotová vína dozrievajú v moderných pivniciach s prísne kontrolovanými podmienkami. V pivniciach Terlano je dnes uložené veľké množstvo vín od roku 1955 až do súčasnosti. Táto unikátna zbierka je dôkazom, že vína sú tu vyrábané s dôrazom na harmóniu, ktorú vďaka dlhšiemu zrenia získavajú.

Terlan - výrobca raritných vín

Celý vinársky svet každoročne nedočkavo čaká, aké raritné víno Terlan vyrobí. Aká odroda to bude tentoraz? Ešte dôležitejšie je zvyčajne otázka, ako dlho dané víno zrelo na kvasných kaloch. Odpoveď súvisí s technológiou výroby a dĺžkou stárnutia, použitých na výrobu rarít z Terlano - metóda nazvaná "Stocker".

Stockerova metóda

Všetko to začalo, keď sa bývalý Winemaker Ter lanu Sebastian Stocker rozhodol použiť francúzsky model výroby a nechať vína zrieť dlhšiu dobu na kvasných kaloch. Výroba začína ročným zrením v drevených sudoch. Potom je víno premiestnené do nerezových tankov s objemom 2 500 litrov, kde následne zreje ďalších 10 až 30 rokov. Tým víno získava komplexnú štruktúru a bohatú arómu. Vo chvíli, kedy je víno dostatočne harmonické a má jemnú štruktúru, sa lahvuje.

V fľaši zreje ďalších 4 až 5 rokov, kedy je víno pripravené na pitie. Dnes sa táto raritné vína vyrábajú len vo výnimočných ročníkoch - v súčasnosti sa vyrába pätnásť ročníkov vín z odrôd Pinot Bianco, Chardonnay, Sauvignon Blanc a Cuvée Terlano. Najstarším ročníkom, ktorý môžete v tunajších pivniciach nájsť je rok 1979. Každý rok sa v Terlano takto vyrobí len 3330 raritných vín.