Marco Felluga, Collio, Friuli DOC

Dnes je to už viac ako 100 rokov kedy pradedo Marca Fellugy položil základy dnes veľmi úspešného vinárstvo nesúci rovnaké meno. Po I. svetovej vojne sa rodina Felluga usadila v Grado, v mestečku ležiacom kúsok od pobrežia.

Už v týchto časoch pradedo objavil obrovský vinársky potenciál vo zvlnenom regiónu menom Collio. Vďaka citu a umenie diplomacie sa mu podarilo kúpiť tie najlepšie vinice v srdci tohto dnes známeho regiónu. Druhorodený syn Marco potom začal navštevovať prestížnu enologické školu v Conegliano. Mladý Marco začal postupne obmieňať technológie v rodinných pivniciach.

Nákladná výmena pôvodného vybavenia za moderné nerezové tanky, ktoré umožňujú šetrnejšie fermentáciu a kvasenia sa ukázala ako dobrá voľba. Sladké plody úspechu po tvrdej práci na seba nenechali dlho čakať. Výsledkom vo svojej dobe najmodernejšieho vinárstva v kraji bola elegantná, napriek tomu plné vína, ktorá vystihovala terroir a umenie vinára.

Dnes vedie vinárstvo Roberto Felluga, ktorý pokračuje v neustálom zdokonaľovaní technológií a starostlivosti o svoje vinohrady. Podľa jeho slov je najdôležitejšia strapec "vinár by mal mať schopnosti a technológie na to, aby zákazník spoznal odkiaľ hrozno pochádzali.

Produkty Marco Felluga, Collio, Friuli DOC