Najslávnejšie vinárstvo Austrálie a výrobca jedného z najslávnejších vín 20. storočia - Grange. V roku 1844 sa do Austrálie prisťahoval mladý doktor Christopher Rawson. Onedlho po svojom príchode sa oženil s Mary Penfold.

V oblasti Magill na predmestí Adelaide zriadil svoju prvú vinicu, ktorú pomenoval podľa svojej chaty Grange Winery. Vinice sa postupne rozrastajú na 50 hektárov a vína pomaly získavajú na obľube.

V roku 1949 boli privezené z Francúzska odrody Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Syrah, ktoré boli vysadené na najlepšie vinice. Po niekoľkých rokoch sa začala táto investícia vyplácať a vďaka európskym kríkom dosiahla vína vysokého stupňa elegancie, harmónie a komplexnosti.

V roku 1950 sa stáva hlavným "vínotvůrcem" Max Schubert a vytvára svoj slávny Grange. Po jeho odchode nastupujú nemenej schopní enológovia, ako sú Don Ditter, John Duval a Peter Gago, ktorý tvorí súčasnú tvár tohto veľmi úspešného vinárstva.

Vína Penfolds získala celú plejádu medzinárodných ocenení a stala sa symbolom úspechu austrálskeho vinárstva. Penfolds je vedúca značka Austrálie. Svojim širokým portfóliom uspokojí každého milovníka vín, ktorý tu nájde vína pre každú príležitosť.

Vinice Penfolds

Penfolds bezpochyby patrí medzi najlepšie a najväčšie vinárstvo Austrálie. Vlastné množstvo svetoznámych viníc, ktorý sa rozkladajú v južnej časti kontinentu. Najznámejšími regióny sú: Barrosa Valley, McLaren Valley, Clare Valley a Coonawarra.

Prvý vinicou a zároveň sídlom, ktorú toto vinárstvo vlastnilo, bola Magill Estate v okolí mesta Adelaide, založenej v roku 1844. Dnes patrí k Magill Estate 120 hektárov viníc, vhodných najmä pre odrodu Shiraz - hrozno sú z časti používané na legendárny víno Grange. V oblasti Adelaide sa nachádza ďalšie dve významné vinice - Barrosa Valley a McLaren Valley.

Ďalšie pre Penfolds významnou lokalitou je Clare Valley, ktorá bola založená v roku 1840 poľskými imigrantmi. Tunajšie vinice sú domovinou najmä pre biele odrody Riesling a Chardonnay. Vďaka chladnému klímy a minerálne pôde majú vína z tejto oblasti nezameniteľný charakter. Penfolds vlastní túto vinicu od roku 1978. Región Coonawarra patrí k najvýznamnejším v celej Austrálii. Ide o celkovo najdrahšie pôdu na kontinente.

Najväčší potenciál má potom Terra Rosa vhodná najmä pre Cabernet Sauvignon a Shiraz - odrody s nezameniteľným charakterom, tak typickým pre austrálske červené vína.

História Penfolds Grange

Penfolds Grange (do roku 1989 označovaný ako Penfolds Grange Hermitage) je austrálske víno, vyrobené prevažne z odrody Shiraz a zvyčajne malého percenta odrody Cabernet Sauvignon. Je všeobecne označované ako Bordeaux 1er Cru Classe z Austrálie a tiež ako víno s najväčšou zberateľskú hodnotou.

Prvý ročník Penfolds Grange bol vyrobený v roku 1951 a bol akýmsi experimentom vtedy ešte neznámeho vinára Maxa Schuberta.

V roku 1950 strávil nejaký čas v Bordeaux. Po svojom návrate do Austrálie začal aplikovať vinárskej techniky rovnaké ako v Bordeaux s cieľom vyrobiť víno, ktoré by bolo schopné konkurovať tým najlepším práve z Bordeaux nielen z hľadiska kvality, ale aj potenciálu pre archiváciu.

Prvé víno pustené do komerčné distribúcie bol až ročník 1952. Negatívne hodnotenia vín, kritika spolu so zlými obchodnými výsledkami donútili vedenie Penfolds v roku 1957 zakázať Schubert výrobu Penfolds Grange.

Max Schubert však až do roku 1959 tajne s výrobou pokračoval. V priebehu týchto rokov však prvé ročníky dozreli, tým víno ukázalo svoju skutočnú hodnotu a vedenie tak v roku 1960 dalo pokyn na znovuzahájenie výroby, bez toho aby si všimlo, že Max Schubert nevynechal ani jeden ročník!

Je ešte niekoľko fliaš ročníka 1951, ktoré sú v rukách zberateľov - v roku 2004 sa v aukcii predala fľašu za sumu presahujúcu 50 000 dolárov.