Všetko o víne Global Wines & Spirits

Rakúsko - oblasti Wachau a Kamptal

Cestujte s nami pravidelne za vínom. Tentoraz zamierime do Rakúska, ktoré sa pýši takmer 5 000 rokov starú vinárskou históriou. Malebné terasovité údolie Dunaja - Wachau je oblasťou, odkiaľ pochádzajú najkvalitnejšie rakúska biele vína. Susedný región Kamptal však nezostáva v pozadí. Okúste atmosféru špičkových Veltlinov a Rizlingov najlepších rakúskych vinárskych regiónov.

Wachau - najslávnejšia vinárska rakúska oblasť?
Vďaka chladnejšiemu rakúskemu podnebiu sa miestni vinári zameriavajú hlavne na výrobu bieleho vína, predovšetkým Rizlingu rýnskeho a Veltlínskeho zeleného. Terasovité vinice sa žulovým podložím, ktoré sa rozkladajú po oboch stranách Dunaja tvorí pre vína z Wachau ideálne podmienky, obzvlášť pre Veltlínske zelené. Sú to práve Veltliny, ktoré vinársku oblasť preslávili.

Domäne Wachau, Heinz Frischengruber a Roman Horvath Domäne Wachau, Heinz Frischengruber a Roman Horvath

Domäne Wachau - najväčší vinárstvo v Rakúsku
Vinárstvo Domäne Wachau sa rozkladá medzi mestami Melk a Krems. Už názov napovie, že je vinárstvo s regiónom historicky späté. 440 hektárov viníc sa rozkladá na strmých terasách podopretých z veľkej časti starými kamennými múrmi, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Odborníci radia vinárstvo medzi TOP 10 najlepších výrobcov bielych vín v Rakúsku. Vinice spravuje družstvo, v ktorého čele je držiteľ prestížneho ocenenia Master of Wine Roman Horvath.

Najdôležitejšou odrodou vinárstva je Veltlínske zelené, ktoré sa rozprestiera viac ako na polovici plochy viníc. Táto odroda získala medzinárodné uznanie ako jedna z najdôležitejších svetových bielych odrôd. Ďalšou dôležitou odrodou vinárskej oblasti je Rizling. V 80. rokoch skupina miestnych odvážnych zmenila technológiu výroby.

Začali vyrábať vína v troch kategóriách podľa obsahu alkoholu:

  • Steinfeder - aromatické, ľahší víno s alkoholom do 11,5%
  • Federspiel - najrozšírenejšie kategórie s alkohoholem 11,5-12,5%
  • Smaragd - hrozno sú najviac vyzreté, vína sú plnšie s alkoholom nad 12,5%

Podľahnite chuti vína z vinárstva Domäne Wachau.

Poznáte vinársku oblasť Kamptal?
So svojimi 4000 hektáry je Kamptal jednou z najväčších vinárskych oblastí krajiny. Hlavným mestom oblasti je Langenlois, známe v Rakúsku ako mesto vína. Víno z Kamptal reprezentuje vynikajúce Veltlínske zelené a ďalej odrody Rulandské biele a Rizling. Kamptalská vína majú vlastné klasifikáciu založenú na pôde: Grosse erste Lage, Erste Lage, a Klassifizierte Lage.

Johann Topf - láska k odboru sa snúbi s profesionalitou
Ukážkové vinárstvo z regiónu Kamptal Johann Topf by mohlo byť vzorom kdekoľvek na svete. Rodinný podnik sa pýši dlhou tradíciou a hlavne dýchajúce láskou k odboru a profesionalitou. Majiteľom je usmievavý Johann Topf III, ktorý sa aktívne spolu s rodinou zapája do chodu vinárstva. Rodine Topf patrilo vinárstvo už za Márie Terézie roku 1751, ale jeho história siaha ešte asi o sto rokov ďalej do minulosti.

Čisté, moderné vinárstvo vyrába zhruba dvadsať druhov vín z ôsmich veľmi kvalitných viničných polôh. Jeho špecialitou sú organické hnojivá a žiadna chémia proti škodcom, starostlivá práca so surovinou a moderné technológie spracovania hrozna i výroby. Vína vznikajú v podobnom klíme a chuťovo i štýlovo sú podobné slovenským vínam. Vínna réva sa pestuje na viničných tratiach Offenberg, Gaisberg, Heiligenstein, Wechselberg Spiegel, Wechselberg, Hasel, Stangl, Sachsenberg a die Hölle.

Johann Topf se syny Johann Topf se syny