Radomil Baloun pochádza z vinárskeho rodu vo Veľkých Bílovice, ktorého predkovia vinařili po mnoho generácií. Postupom rokov pribúdali skúsenosť, ktorá sa veľmi hodila v roku 1991, kedy založil vinársku firmu v priestoroch bývalého pivničného hospodárstva Štátneho statku vo Veľkých Pavloviciach.

Hneď v prvom roku podnikania bolo vyrobených cca 850 000 fliaš perlivého vína Casius. Od roku 1992 výroba prešla na tiché fľašové vína, ktoré sú z vinárskeho hľadiska to pravé. V roku 1993 firma získala do vlastníctva pivničné hospodárstva vo Veľkých Pavloviciach a pobočku v Hustopečiach pri Brne. Kapacita oboch prevádzok je viac ako milión litrov, pričom stredisko v Hustopečiach je využívané ako spracovateľský prevádzka a pojme cca 850 000 litrov vína.

Sú tu tiež rekonštruované archívne pivnice, kde dozrieva približne 150 000 fliaš vína. Sklep a budovy vo Veľkých Pavloviciach pochádzajú z rokov 1750 a bylypostaveny ako gazdovský dvor Márie Terézie, ktorý pre ňu zakúpil gróf Esterházy. Samotný pivnica, kde vo veľkých sudoch leží prevažne červené víno, má kapacitu 150 tisíc litrov a vo svojej dobe slúžil ako tzv. Desiatkový, teda pre odvod desiateho dielu vína poddaných svojej vrchnosti. Vinárstvo dnes obhospodaruje cca 100 hektárov vlastných viníc.

40 ha modrých odrôd je vysadených priamo vo Veľkých Pavloviciach vo viničnej trate Nadzahrady. Ďalších 60 ha prevažne bielych odrôd leží v katastri Mikulova na Pálavských vrchoch. Firma svoje vína každoročne prezentuje na prestížnych výstavách vín doma i v zahraničí - Vinalies Internationales Paris, Concours Mondial de Bruxelles, International Wine Challenge London, Femmes et Vins du Monde - Monaco, China Wine and Spirits Competition, AWC Vienna, Weinparade Poysdorf, Györ, FESTWINE Brno, Muvina Prešov, Vinum Juvenal Brno, Valtické vínne trhy a ďalšie. Odmenou za účasť na týchto výstavách sú získané medailové ocenenie vín, či už červených, bielych alebo ružových.

Tieto ocenenia majú svoj význam hlavne pre potenciálneho zákazníka, ktorý sa s našimi vínami stretáva prvýkrát. Byť úspešný na výstavách vín samo o sebe pre dobrý obchod ešte nestačí. Každé víno daného ročníka prechádza selektívnym výberom a podľa výsledku je zaradené do základnej rady, alebo do výberovej rady. Získané ocenenia pritom na ich zaradenie nemajú žiadny vplyv. Vína základnej rady zásadne neoznačujeme prívlastkom ani oceneniami, aj keď ich získala, alebo bola prívlastkové. Tieto vína pritom plne zodpovedajú konkurencii vín bežne predávaných v Českej republike. Čo nespĺňajú, sú požiadavky majiteľa firmy. Tým Vinárstvo Baloun udržiava svoje vysoké nároky na TOP vína a zvyšuje svoju prestíž.

Radomil Baloun - oceňovaný vinár

Ak by niekto spočítal všetky ocenenia, ktorá moravskí vinári získali v posledných desiatich rokoch na veľkých zahraničných súťažiach, tak by ľahko zistil, že k tomuto úctyhodnému počtu najväčším dielom prispelo vinárstvo Radomila Balouna.

Len v minulom roku za 29 vín ročníka 2011 získal 49 ocenení a medzi nimi sú aj zlaté medaily zo súťaží, ako Concours Mondial de Bruxelles 2012 či Councours Internationales des Vin du Gastronómia 2012 Nice. Takéto postavenie by mnohému zamotalo hlavu, ale Radomil nie je nijak viazaný konvenciami ani spoločenskými, ani vinárskymi, a tak ani vo Veľkých Pavloviciach ani Hustopečiach nenájdete obvyklé "siene slávy". Na druhej strane si uvedomuje, ako je dôležité získavať ocenenie v zahraničí:

"Dodá vám to morálneho šprajcu do života. Svoju úlohu pri získaní ocenení samozrejme zohráva aj trocha šťastie, pretože každé hodnotenie je vec subjektívna, nedá sa zmerať. Tiež považujem za dôležité povedať, že kvôli ocenenie, aj keď významnému, nesmiete zblbnúť. Stačí vedomie, že ste na dobrej ceste. Preto čím viac úspechov, tým väčšia pokora, inak stratíte plachosť a čoskoro sa karta zase obráti. "A aj práve preto usilovne pracujú na dokončenie modernizácie pivnice ako vo Veľkých Pavloviciach, tak aj v Hustopečiach, kde budete môcť v krásnych priestoroch posedieť s ich vínami a posúdiť, či výška mienená slová nie sú len plané frázy.