Mladí pokračovatelia rodinného vinárstva Sedlák, bratranci Milan a Jaroslav, nadväzujú v odovzdávaní skúseností svojich otcov už štvrtou generáciou. Už v roku 1918 postavil vo Veľkých Bílovice pradedo František Sedlák prvý pivnica. Týmto je tiež datovaný zrod samotného vinárskeho rodu.

Novodobú históriu vinárstva začali písať otcovia oboch dnešných majiteľov - Milanov otec František začal v roku 1994 profesionálne vyrábať víno, následne sa pripojil jeho brat Rostislav, začali spolu vysádzať vinohrady a tiež postavili nový pivnica. Milan s Jaroslavom nalahvovali svoje prvé víno pod spoločným názvom Rodinné vinárstvo Sedlák v roku 2006, išlo o prvých 10 000 fliaš prevažne moravských krajinských vín.

Od tohto roku sa obaja mladí vinári naplno pustili do vinárskeho podnikania. Na okraji centra obce Velké Bílovice zahájili v roku 2009 stavbu vinárskej haly, ktorá slúži na výrobu aj na uskladnenie vín. Vína pochádza z výborných polôh vyhlásených viníc s daným pôvodom, ktorý im dáva ich jedinečnosť a osobitosť. Snahou vinárstva je produkovať originálne vína vysokej kvality. Pri výrobe kladú dôraz na šetrnosť a minimálny zásah do celého procesu.

Len tak má víno možnosť prejaviť podmienky terroir, z ktorého pochádza. Pivničné hospodárstvo je vybavené špičkovou technológiou s výrobnou kapacitou až 200 000 litrov. Spracovanie hrozna prebieha okamžite po zbere, u niektorých odrôd na rmutu v špeciálnej maceračnej nádobe, následne s odkalením a využitím čistých kultúr kvasiniek. Vína sa vyrába metódou riadeného kvasenia, biele vína zrejú v nerezových tankoch, červené vína zrejú v tradičných drevených sudoch.

Medzi hlavné pestované odrody patrí Veltlínske zelené, Neuburské, Rizling rýnsky, Rulandské šedé, Tramín červený. Medzi červené potom Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Rulandské modré a Merlot. Rodinné vinárstvo Sedlák má vinice iba v katastri obce Velké Bílovice z velkopavlovickej vinárskej podoblasti. Vlastná vysadená plocha viníc je približne 17 hektárov. Klimatické a pôdne podmienky majú významný vplyv na originálny charakter moravských vín, pre ktoré sú príznačné ovocné tóny, jemnú arómu, ľahkosť a sviežosť. Na rodinnú tradíciu nadväzuje aj etiketa na fľašiach, na ktorej nájdete starčeka s koňmi Milošom a Dobrošem.

Produkty Vinárstvo Sedlák