Real Companhia Velha

Od založenia v roku 1756, kedy portugalský kráľ José I. zakladá vydaním Kráľovskej Charty spoločnosť Real Companhia Velha, rastie dôležitosť spoločnosti, čo dokazuje spolupráca s väčšinou kráľovských rodín, ktoré sa postupne striedali na portugalskom tróne.

V čase založenia spoločnosť vlastní vinice s celkovou rozlohou 1 500 hektárov (v Portugalsku sa nazývajú Quintas), ktoré sú roztrúsené po celom údolí Douro. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie producenty a najväčší vlastníky vinohradov v regióne Douro. K najznámejším Quintas, ktoré leží v tých najlepších polohách, patrí: Quinta das Carvalhas, Quinta do Casal da Granja, Quinta de Cidre, Quinta dos Aciprestes a Quinta do Carvalhal. Samotné víno však zreje v starodávnych pivniciach vo Vila Nova de Gaia, kde je ho na ploche 180 000 m2 uložené na 40 miliónov litrov

V roku 2006 oslávila Real Companhia Velha 250 rokov existencie a neprerušenej výroby portských vín. Znamená to nielen bohatú históriu, ale aj určitý záväzok pre budúcnosť. Nie je veľa starých spoločností a zvlášť nie vinárskych. Real Companhia Velha je výnimočná svojou históriou, ktorá sa automaticky spája s históriou portského vína. Je najstarší tradičný spoločnosťou, ktorá sa zaoberá výrobou a vývozom portského vína a je producentom vynikajúci značky Royal Oporto.

Quinta das Carvalhas

Písomné zmienky sa dajú dopátrať až k roku 1759, ale svoje súčasné veľkosti 600 hektárov dosiahla Quinta das Carvalhas až oveľa neskôr. Manuel Silva Reis (otec súčasnej generácie Reise, ktorá spoločnosť Real Companhia Velha stále vedie) kúpil toto vinárstvo v roku 1965. Predchádzajúci vlastník nikdy nevyrábal vlastné portské ani tiché víno, až ešte len Manuel odhalil skutočný potenciál tohto územia.

Pedro Silva Reis, spolumajiteľ a prezident spoločnosti, len nadviazal na to, čo jeho otec začal - dôsledný tlak na prácu vo viniciach, rovnako ako na kvalitu pestovaných hrozna a vyrábaných vín (a to ako portských, tak tichých). Quinta das Carvalhas má významné postavenie na ľavom brehu rieky Douro smerom k dedine Pinhão. Pokrýva celý svah s výhľadom na rieku Douro, ktorý je na vrcholku "korunovaný" usadlostí Casa Redonda. Tá je viditeľná zo širokého okolia. Quinta das Carvalhas je v súčastnosti jednoznačne najväčšie Quinto v celej oblasti Douro a je nepochybne klenotom nielen spoločnosti Real Companhia Velha, ale celého regiónu.

Produkty Real Companhia Velha