Česká republika, Morava

Dôkazy o pestovaní viniča na území dnešnej Moravy sú datované už do obdobia kolonizácie Európy rímskymi légiami. Za začiatok novodobého vinárstvo je potom považovaný prelom 11. a 12. storočia. V 16. storočí nasleduje rozmach, na začiatku 20. storočia révokazová kalamita a po druhej svetovej vojne takmer zánik.

V roku 1952 prichádza vtedajšia socialistická vláda s plánom jednotnej výstavby viníc a sebestačnosťou v produkcii vín. Vznikli gigantické továrne na víno, kde kvantita zvíťazila nad kvalitou.

V posledných 20 rokoch začali do vinárstva plynúť investície, prišli moderné technológie a začala nová tradícia rodinných a stredných firiem. Vznikajú nové vinárstvo, vedená mladými ľuďmi, pružne reagujúcimi na dopytu trhu, so snahou o zvyšujúce sa kvalitu. Vo svetovom meradle sa stále jedná skôr o "boutique" produkciu, ale vďaka tomu je paleta moravských vín pestrejšia a zaujímavejšia.

Podľa nového zákona č. 324/2004 Zb. je Česká republika rozdelená na dve oblasti - Čechy a Morava. Čechy sa ďalej delia do dvoch podoblastí, a to Mělnicko a Litoměřická, a Morava do štyroch podoblastí - Mikulovskej, Slovácke, Velkopavlovická a Znojemské. Jednotlivé podoblasti sú detailnejšie rozdelené podľa jednotlivých vinárskych obcí.

Kategorizace moravských vín podle cukru
Kategorie Množství cukru
Suché Nejvýše 4 g zbytkového cukru na litr.
Polosuché 4,1 - 12 g zbytkového cukru na litr.
Polosladké 12,1 - 45 g zbytkového cukru na litr.
Sladké Minimální obsah 45 g zbytkového cukru.
Kategorizace tichých moravských vín
Kategorie vína Popis
Stolní víno Nejnižší kategorie bez označení odrůdy a původu, může pocházet i z jiné země EU.
Zemské víno* Tuzemský původ, povolené odrůdy, výnos max. 12t/ha, cukernatost hroznů nad 14 °NM. Může být označeno názvem oblasti, ročníkem a odrůdou.
Jakostní víno Tutuzemský původ, povolené odrůdy, výroba v místě původu, výnos max. 12t/ha, cukernatost hroznů nad 15 °NM. Jakostní vína se dělí na odrůdová (minimálně 85 % uvedené odrůdy) a známková.
Jakostní víno s přívlastkem Z jedné odrůdy stanovené pro danou oblast, nejméně 85 % uvedené odrůdy, označeno názvem přívlastku, názvem oblasti, vinařské obce a ročníkem.
Kabinet Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 19 stupňů přírodní cukernatosti.
Pozdní sběr Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 21 stupňů přírodní cukernatosti.
Výběr z hroznů Vyrábí se z hroznů, které dosáhly nejméně 24 stupňů přírodní cukernatosti.
Výběr z bobulí Vyrábí se z vybraných bobulí, které dosáhly nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti.
Výběr z cibéb Vyrábí se z vybraných bobulí, které dosáhly nejméně 32 stupňů přírodní cukernatosti.
Ledové víno Vyrábí se z hroznů, které byly sklizeny při teplotách minus 6 °C a nižších, v průběhu sklizně a zpracování zůstaly zmrazeny a získaný mošt vykazoval nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti.
Slámové víno Vyrábí se z hroznů, které byly před zpracováním skladovány na slámě či rákosu nebo byly zavěšeny ve větraném prostoru po dobu alespoň 3 měsíců a získaný mošt vykazoval nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti.

* Poznámka: Klasifikácia nepočíta s vínami vyrobenými z niekoľkých odrôd tzv. Cuvée. U nás také, hoci kvalitatívne veľmi vyspelé a drahšie víno, môže niesť označenie iba "Akostné víno". Trend výroby cuvée v našich zemepisných šírkach prudko rastie, preto sa uvažuje o zmene vinárskeho zákona.

Od roku 2009 sa používa nový druh označení vín.

VOC - Víno Originálne Certifikácie

  • VOC Znojmo 2009 - patrím sem odrody Sauvignon, Rizling rýnsky, Veltlínske zelené a ich cuvée
  • VOC Modré hory 2011 - patrí sem obce Boretice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice. Vína s označením VOC môžu byť iba červená alebo ružové vína z odrôd Frankovka, Svätovavrinecké a Modrý Portugal. U červených vín je potom predpísaná minimálna doba zrenia 18 mesiacov.
  • VOC Mikulov 2011 - patrí sem iba odrody Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Rulandské biele, Rulandské šedé, Rulandské modré, Pálava a Svätovavrinecké
  • VOC Pálava 2012 - patrí sem len odroda Rizling vlašský
  • VOC Blatnice 2013 - patrí sem iba odrody rizling rýnsky, Rulandské biele, Rulandské šedé a Chardonnay