Mendoza je hlavná vinárska oblasť v Argentíne, v ktorej severnej časti sa rozkladá najvýznamnejšie mesto regiónu - Mendoza. Nachádza sa necelé dve hodiny letu od hlavného mesta Buenos Aires. Tento rôznorodý región je domovom pre viac ako 1 000 vinárstva.

Najvýznamnejšími oblasťami v Mendoze sú Central Valley, kde sa pestujú predovšetkým červené odrody, a Valle de UČO, ktorá je zameraná predovšetkým na biele vína. Najpestovanejšími odrodami sú Torrontes, Sémillon, Syrah, Tempranillo a dnes už hlavné argentínska odroda Malbec.

V Mendoze nájdeme celú škálu terroir od vápencové pôdy až po ílovité a naviate piesčité podložia. Významný a nepopratelný vplyv na kvalitu "mendozských vín" má pohorie Ánd, ktoré poskytuje jedinečné podmienky pre dozrievanie. Vďaka vhodnému klímy dozrievajú hrozno bežne v polohách nad 1 300 metrov nad morom.

Charakteristické víno z oblasti Mendoza nemožno špecifikovať. Najlepšie o charaktere červených vín tejto oblasti vypovedá hutný, elegantný a harmonický Malbec, ktorý konzumenta osloví ovocnou arómou a príjemnou trieslovinou. Víno by malo mať pevnú kostru. Z bielych je to Torrontes alebo stále viac rozširujúca sa Pinot Gris, ktorý prekvapí svojou mineralitou a živou kyselinou. Vína nezaprú svoj pôvod.

Ďalšie oblasti z regiónu