Vinársky región Napa Valley je medzinárodne najznámejšie a velebený vinársky región USA a centrum kvalitného vinárstva v Kalifornii. Údolie Napa sa rozdeľuje na dvanásť okrskov od zálivu San Francisco Bay až k úpätiu hory St. Helena. Jeho vinice sú najkoncentrovanejšej v celom štáte, je tu viac vinárskych firiem než v akomkoľvek inom regióne USA.

V roku 1838 lovec kožušín sa Severnej Karolíny menom George Youth získal niekoľko sadeníc viniča Mission z vinice General Mariano Vallejo v Sonome a zasadil je vedľa svojho zrubu. Neprial si nič iné ako si vyrobiť trochu vína. Viniči sa tu veľmi dobre darilo a počas šiestich rokov vysadil vinice v priľahlých kopcoch a svahoch a začal vyrábať víno vo veľkom.

V roku 1895 kúpil Samuel Brannan osem štvorcových kilometrov úrodnej pôdy a vysadil vtedy pre Američanov exotické odrody, Cabernet Sauvignon a Chardonnay. Počas 20 rokov bolo v krajine viac ako 7 300 hektárov viníc.

Podložie na juhu regiónu je hlinité ílovité s naplaveninami a na severe prevažuje štrk. Hlavnými pestovanými odrodami sú Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Noir, Zinfandel a Sauvignon Blanc. Najznámejšími výrobcovia sú potom Robert Mondavi, Beringer a Joseph Phelps.