Washington State

Vinársky región Washington sa nachádza na západnom pobreží USA asi 1000 km severne od Napa Valley (Washington D.C. - hlavné mesto USA leží na východnom pobreží). Region leží približne v rovnakej zemepisnej šírke ako veľké francúzske vinárske oblasti Bordeaux a Burgundsko. Patrí medzi deväť federálne uznaných vinárskych oblastí.

K výrobe sa tu používa viac ako 15 druhov odrôd viniča, v pomere 57% červenej a 43% bielej. Kaskádové vrchy delia Washington do dvoch odlišných klimatických pásiem. Podnebie jednotlivých vinárskych oblastí vo Washingtone sa dramaticky líšia. História tunajšieho vinárstva nie je zďaleka taká dlhá, ako v Európe.

Prvé vinice boli vysadené v roku 1825 vo Fort Vancouver. Do roku 1910 vinice rástli v takmer všetkých častiach regiónu podľa pôvodného vytýčenia pozemkov prvých osadníkov - väčšinou Francúzov, Nemcov a Talianov. V roku 1920 prišla prohibícia, ktorá utlmila masívny rozmach vinárskeho priemyslu, ale paradoxne napomohla vzniku rodinných vinárskych fariem. Po skončení prohibície bolo v celom regióne 42 vinárstva.

Moderná história začína v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Dnes dosahuje celý vinársky priemysel ročného objemu vo výške 3 miliárd dolárov, zamestnáva vyše 14,000 ľudí a ročne sem za vínom pricestuje takmer 2 milióny turistov. Na 12,500 ha tu nájdeme 650 vinárskych producentov a viac ako 350 pestovateľov suroviny.