Po Cape Towne je to Európanov druhá najdlhšie osídlená a obývaná oblasť v Juhoafrickej republike. Región získal svoje meno vďaka mestu Stellenbosch, ktoré bolo založené v roku 1679 Simonom van der Stelle, guvernérom Kapské kolónie.

Mesto sa veľmi rýchlo rozrastalo - v roku 1682 získalo nezávislosť a v roku 1685 správu nad územím s veľkosťou 25 000 kilometrov štvorcových. Prvé vinice boli založené už v počiatku prvými osadníkmi. Stellenbosch spolu s Paarl s Franschhoek tvorí tzv. Cape Winelands - najväčší z dvoch hlavných vinárskych regiónov Južnej Afriky.

Oblasť má typické prímorské podnebie - horúce letá, chladné zimy a väčšinou slnečnú a jasnú oblohu. Oblasť je skoro celá obohnaná vysokými horami, z ktorých veje studený vietor. Terroir oblasti je s vysokým podielom minerálov. Vinice, vďaka svojmu vysokému veku, produkujú veľmi koncentrované hrozno.

Z modrých odrôd je najpopulárnejšia lokálna odroda Pinotage, medzinárodný Cabernet Sauvignon a Merlot. Z bielych je najhojnejšie pestovaný Chenin Blanc, Sauvignon Blanc a Viognier. Z celkovej produkcie Juhoafrickej republiky pripadá na oblasť Stellenbosch 18% všetkých výnosov.

V roku 1971 bola založená "Stellenboschská vinárska cesta", na ktorej môžete nájsť 130 producentov vín. Je to najväčšie a najznámejšie vinárska cesta v Južnej Afrike.