Blog Global Wines & Spirits

Jedinečné vína z Chablis

Ochutnali ste vína z Chablis? V najsevernejšej časti Burgundska sa nachádza malé mestečko s maximálne 2 500 obyvateľmi, kde sa vyrábajú azda najvýznamnejšie biele vína na svete. V stredoveku sa Chablis často považovalo za slávnostné víno. Kedy inokedy ako v čase Vianoc si vychutnať tento skvost severného Francúzska.

Vína z Chablis

Chablis je vinársky región v severnej časti Francúzska a jeho názov je odvodený od mesta Chablis, ktoré sa nachádza v severozápadnom cípe Burgundska na ploche 15 x 20 km (4 800 hektárov viníc). Vďaka vápencovému podložiu sa vyznačujú jedinečným minerálnym prejavom.

Vína Chablis sa vyrábajú výlučne z odrody Chardonnay a podliehajú nasledujúcej klasifikácii:

 • Petit Chablis (1 550 ha viníc),
 • Chablis AOP (6 843 ha viníc),
 • Chablis Premier Cru (750 ha viníc) a
 • Chablis Grand Cru (100 ha viníc) - do tejto kategórie patrí len 7 viníc (Bougros, Les Preuses, Vaudésir, Grenouilles, Valmur, Les Clos a Blanchot).

chablis

Vína z Chablis sa často opisujú ako vína s vôňou citrusov a bielych kvetov so suchou, chudou, ľahkou chuťou citrusov, hrušiek, minerálov a slanosti. Chablis sa zriedka vyznačuje maslovou chuťou, ktorá je znakom dozrievania v dubovom dreve. Jednou z najžiadanejších vlastností kvalitného Chablis je dlhý, šteklivý záver s vysokou kyslosťou a mineralitou pripomínajúcou kremeň. Štíhla a elegantná chuť Chardonnay z Chablis je do veľkej miery spôsobená vlastnosťami pôdy, klímy a tradíciami regiónu. 

Vďaka prirodzene vysokej kyslosti sú vína Chablis ideálnym spoločníkom pre jemne krémové omáčky, hydinu a ryby.

vánoce s Chablis

Vína s viac ako 15-storočnou históriou

V Chablis sa víno vyrába už stáročia, podľa niektorých zdrojov už od roku 510. V roku 867 daroval Karol Holý mesto benediktínskemu opátstvu v Tours.  V roku 1114 ho prevzali cisterciánski mnísi, ktorí si uvedomili potenciál regiónu pre výrobu bieleho vína. V roku 1477 sa Chablis stalo súčasťou Burgundského vojvodstva.

Chablis sa v stredoveku považovalo za veľmi cenené a vyhľadávané víno, najmä pri slávnostných príležitostiach. Vďaka svojej povesti vynikajúceho vína a jedinečnému charakteru sa stalo preferovanou voľbou na oslavy a významné príležitosti. Vďaka svojej povesti vysoko ceneného vína sa Chablis často objavovalo na šľachtických hostinách a vyvážalo sa do rôznych regiónov ako symbol luxusu. 

Dodávalo sa do Pikardie, Anglicka a Flámska. Počas náboženskej vojny v roku 1568 hugenoti Chablis vypálili. Trvalo niekoľko storočí, kým sa Chablis opäť začalo rozvíjať (v dôsledku Francúzskej revolúcie a pruskej invázie), ale keď boli vinice konečne obnovené, situácia sa zmenila k horšiemu.

V 19. storočí Chablis utrpelo najprv v dôsledku tvrdej konkurencie s južným Francúzskom, ktoré prepravovalo víno rýchlejšie vlakom do Paríža, a potom v dôsledku napadnutia plesňami a fyloxérou. Chablis sa nedarilo ani v prvej polovici 20. storočia, keď obe svetové vojny mali ničivé následky a potom mrazy zničili dva ročníky 1957 a 1961. V 60. rokoch 20. storočia sa zaviedli metódy ochrany proti mrazu a mechanizácia. Mráz je pre produkciu Chablis stále veľkou výzvou.

Laroche - fighting frost

Vinárstvo Domaine Laroche, doména Chablis od roku 1850

História Domaine Laroche siaha až do roku 1850, a preto je veľmi úzko spätá s históriou vín Chablis. V tom čase sa začali profilovať najlepšie regióny a metódy pestovania viniča sa často prispôsobovali drsným podmienkam jednotlivých oblastí. Revolúcia v metódach vinifikácie spolu so zavedením moderných vinárskych technológií umožnila spoločnosti Domaine Laroche naplno rozvinúť čistý a minerálny charakter svojich vín.

História vinárstva Laroche sa začína v roku 1850, keď Jean-Victor Laroche vyrobil svoje prvé vlastné víno. Odvtedy vinárstvo sídli v bývalom kláštore z 9. storočia s názvom L' Obediencerie. Vďaka vynaliezavosti pôvodných mníchov sa toto miesto považuje aj za miesto zrodu vína Chablis.

l'ob+®diencerie de chablis hd

Domaine Laroche bol a stále je v každom ohľade priekopníkom výroby vína v Chablis. So svojimi 100 hektármi vinohradov patrí k významným vinárstvam regiónu s vynikajúcou povesťou. Chablis je výnimočná a v podstate jedinečná oblasť pre pestovanie viniča.

Miestne podložie sa nazýva "kimmeridgian". Má vysoký podiel vápenca, ktorý prispieva k minerálnym vlastnostiam miestnych vín. Malé kamienky zabezpečujú účinný odtok vody a íl udržiava ideálnu vlhkosť pôdy. Slnečné žiarenie je kľúčovým aspektom každého ročníka. Podnebie, pôda a vinič sú rozhodujúcimi prvkami, ktoré určujú kvalitu vín Domaine Laroche. Práca vo vinohrade a vinifikácia sú prispôsobené charakteristikám vinohradov a jednotlivých ročníkov. Cieľom je zachovať charakteristickú štruktúru, jemnosť a minerálny charakter vín.

Jedinečné vína z Chablis - ideálne víno pre slávnostné chvíle

058558_Chablis-1er-Cru_L_essence_des_Climats_Laroche

Chablis 1er Cru L'essence des Climats


 • Farba vína je svetlo zlatistá s iskrivými odleskami. Vôňa je čistá, svieža, s dominantnými tónmi citrusov, zeleného jablka a bielych kvetov. V chuti sa prejavuje plnosť a komplexnosť s minerálnymi nuansami. Chuť je suchá, s výraznou kyselinkou, ktorá prináša osviežujúci a dlhý záver.
 • Obsah alkoholu: 12 %.
 • Cena: 38,69 €
Chablis AOC Petit Chablis

Chablis AOC Petit Chablis


 • Vo vôni je ovocné, rezné, výrazne minerálne a krásne čitateľné. Vďaka sviežosti a ovocnosti je vhodné na servírovanie „by the glass“. Svieža a minerálna chuť je podporená minerálnymi, citrusovými a trávovými tónmi.
 • Obsah alkoholu: 12,5 %
 • Cena: 21,89 €
Chablis Grand Cru ”Les Blanchots”

Chablis Grand Cru ”Les Blanchots” 


 • Harmonická a vyvážená vôňa elegantne prechádza do minerálnych a ovocných tónov, ďalej sa objavujú tóny bielych kvetov, limetky a smotany. Veľmi dlhá a harmonická chuť s perfektne zakomponovanou mineralitou a kyselinou. Dobre rozpoznateľné je tiež aróma nektárinky a mandarínky.
 • Obsah alkoholu: 12,5 %
 • Cena: 101,65 €

 

Vína z Chablis