Blog Global Wines & Spirits

Španielske vinárstvo Torres - Najobdivovanejšia značka vína na svete v roku 2024

Vinárstvo Torres je jedným z najstarších vinárstiev na svete. Záväzok voči pôde, ľuďom a vášeň pre šírenie vinárskej kultúry boli a sú základnými hodnotami vinárstva. Svoje vína vyváža do viac ako 140 krajín sveta. Napriek svojej veľkosti si Torres zachováva rodinnú atmosféru - riadenie spoločnosti je stále v rukách rodinných príslušníkov, ktorí sa aktívne podieľajú na výrobe vína - už 5. generácia rodiny Torres. Tento rok vinárstvo získalo prestížne ocenenie The World's Most Admired Wine Brands (Najobdivovanejšia značka vína na svete), a to už siedmykrát zo 14 rokov.

História vinárstva v priebehu 5 generácií rodiny Torres

Prvé zmienky o vinárskej rodine Torres pochádzajú z roku 1559, ale až v roku 1870 založili bratia Jaime a Miguel Torres Vendrellovci vinárstvo vo Vilafranca del Penedès so zameraním na export.

1. Prvá generácia rodiny Torres: Jaime Torres Vendrell (1843 - 1904) emigroval v roku 1860 na Kubu, kde zbohatol vďaka námornému obchodu a iným obchodným aktivitám, potom sa vrátil do Katalánska a stal sa partnerom svojho brata Miguela (1832 - 1910), vinára. Spoločne založili vinárstvo v meste Vilafranca, odkiaľ sa im podarilo vyvážať vína najprv na Kubu a potom na celý americký kontinent. Casa Torres y Compañía, cosechero y exportadora de vino vznikla v roku 1879 a po niekoľkých rokoch začala expandovať.

Fundacion de la bodega_725x480px

Vinársky dom Torres založený v roku 1870.

2. Druhá generácia rodiny Torres: v roku 1928 začal Juan Torres Casals (1865-1932), Miguelov syn, vyrábať jemné a aromatické brandy zrejúce v dubovom dreve z najlepších bielych vín z oblasti Penedès, čím položil základy dlhej tradície venovanej umeniu destilácie - brandy Torres. 

Začiatky výroby brandy 

3. Tretia generácia rodiny Torres: Juanov syn a nástupca Miguel Torres Carbó (1909-1991) čelil najdramatickejšiemu obdobiu v histórii tejto vinárskej dynastie, keď v roku 1939, len niekoľko mesiacov pred koncom španielskej občianskej vojny, bolo rodinné vinárstvo zničené počas bombardovania neďalekej stanice Vilafranca del Penedès. Spoločnosť Torres Carbó nielenže dokázala v krátkom čase obnoviť zariadenie, ale prijala aj múdre rozhodnutie začať stáčať vína do fliaš, čo následne umožnilo upevniť a rozšíriť značku Torres do celého sveta.

4. Štvrtá generácia rodiny Torres: syn Miguela Torresa Carbó, Miguel Agustín Torres Riera (1941), vstúpil do rodinného podniku v roku 1962 po štúdiu vinohradníctva a vinárstva vo Francúzsku. Vďaka jeho inovatívnemu a odvážnemu prístupu sa vína Familia Torres stali vzorom kvality, úcty k pôde a predvojom vinárstva. V polovici 70. rokov minulého storočia Miguel A. Torres zaviedol francúzske odrody hrozna, z ktorých vznikli vína ako Mas La Plana, Cabernet Sauvignon, ktorého prvý ročník triumfoval na Parížskej olympiáde vín v roku 1979. Prispel tiež k oživeniu katalánskeho vinárskeho dedičstva obnovou pôvodných odrôd, ktorá sa začala v 80. rokoch 20. storočia. Výsledkom tohto projektu je ďalšie z najikonickejších vín Torres: Grans Muralles (DO Conca de Barberà).

5. Piata generácia rodiny Torres: V roku 2000 stáli Miguel a Mireia Torresovci na čele nových vinárskych projektov v katalánskych regiónoch Priorat a Costers del Segre a v roku 2000 v ďalších štyroch španielskych vinárskych regiónoch - Ribera del Duero, Rioja, Rueda a Rías Baixas.

Torres - rodina

Rodina Torres

Svetoznáme vinárstvo

Vinárstvo každoročne získava viacero ocenení - medzi nimi "Najvýnimočnejšie vinárstvo roka 2001 a 2024" alebo "Európske vinárstvo roka 2006", ale aj "Najvýnimočnejšia značka vína sveta 2015", ako aj Miguel A. Torres. Spomeňme napríklad "Muž roka 2002", "Cena za celoživotné dielo 2010", ktorú si zopakoval v roku 2012.

Podľa publikácie World's Best Vineyards 2022, ktorú zostavilo britské vydavateľstvo William Reed, Familia Torres naďalej patrí medzi 50 najlepších destinácií vínnej turistiky na svete. Vinárstvo z Penedès sa objavilo vo všetkých štyroch vydaniach zoznamu a minulý rok sa umiestnilo na 34. mieste, čo je štvrté najvyššie postavené španielske - a jediné katalánske - vinárstvo v rebríčku.

Podľa rebríčka uverejneného v špeciálnej prílohe časopisu Drinks International bola Familia Torres v roku 2022 odborníkmi z vinárskeho priemyslu zvolená za najobdivovanejšiu značku vína na svete. Rodinné vinárstvo z Penedès obsadilo prvé miesto už po šiesty raz v dvanástich vydaniach tohto prestížneho celosvetového rebríčka a naďalej sa drží na čele rebríčka "Najobdivovanejšia značka vína v Európe".

Odporúčame ochutnať

Altos Ibericos Reserva

Torres Altos Ibéricos Reserva


  • Víno má tmavě třešňové barvy s intenzivní ovocnou vůní (černé třešně), podpořenou aroma koření ( černý pepř) a sušeného ovoce (sušené fíky). Hladká, přímá chuť s vyzrálými a bohatými tříslovinami. Vhodné například k ovčímu sýru.
  • Cena: 22,39 €
Torres Gran Coronas Reserva Tinto

Torres Gran Coronas Tinto


  • Víno má intezivní ovocnou vůni s aroma koření, lesního podrostu, balzamika a bobkového listu. Jemná chuť s velmi dobře zakomponovanými tříslovinami a tóny černých třešní a toastu.
  • Víno vzniklo na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy se Miguel Torres rozhodl vysázet francouzské klony odrůdy Cabernet Sauvignon. Gran Coronas se pak stalo měřítkem pro ostatní „Reservy“.
  • Cena: 16,45 €
009941---GRANSMURALLES_sa_300ppp

Grans Muralles Conca de Barbera DO


  • Temně rubínová barva s fialovými odlesky. Vůně červených plodů, koření a dubového dřeva. Plná chuť s vyváženými ovocnými tóny, kořením a jemnými tříslovinami. Harmonický a dlouhotrvající závěr.Nepřehlédnutelný charakter Grans Muralles spočívá v kamenitých břidlicových půdách a také v použití místních odrůd. Vynikající víno, které získalo své jméno podle zdí, které chránily klášter Poblet před válkami a útoky žoldnéřů.
  • Cena: 95,79 €

Vína Torres

Torres Brandy

Existuje mnoho rôznych brandy, ale nad všetkými vyniká katalánske brandy. Vyrába sa najmä v regióne Penedés, kde je Torres najväčším výrobcom. Brandy sa tu vyrába rovnakým spôsobom ako v 13. storočí, keď sa začalo vyrábať. V 19. storočí sa technika destilácie stala skutočným umením.

torresBrandyHome3 (1)

Víno na výrobu brandy sa pestuje v 4 tradičných oblastiach: Andalúzia, La Mancha, Extremadura a Katalánsko. Ale práve Penedés, medzi horami a malými rovinami na pobreží Stredozemného mora, má ideálnu polohu pre svoje vinice. Charakteristické teplé a mierne stredomorské podnebie poskytuje výnimočné podmienky pre vysoké dozrievanie hrozna. Torres Brandy sa vyrába najmä z odrôd viniča Parellada, Ugni Blanc, Folle Blanche a v malej miere z odrôd Macabeo a Xarel.lo.

Torres_10YO_medaile

Torres 10 Years Old Gran Reserva 0,7l


Brandy, které je díky době zraní elegantní a kulaté, s již zjemněným aroma dubu a se silným aroma ušlechtilého alkoholu, který dává této 10 leté Gran Reservě nezaměnitelný charakter. Tmavá barva topasu s odlesky starého zlata. Silné aroma a intenzivní buket teplého koření (vanilka, skořice). Kulatá chuť, bohatá na třísloviny, se šťavnatým a dlouhotrvajícím závěrem.

Cena: 18,69 €

Torres 20 YO Hors D´Age 0,7l v dárkovém boxu

Torres 20 Years Old Hors D´Age 0,7l


Toto brandy je symbolem starodávné tradice vinařství Torres. Vyrábí se dvojitou destilací vybraných vín z odrůd Parellada a Ugni Blanc v měděných kotlích. Z výsledného destilátu se pečlivě vybírají ty nejlepší a nejaromatičtější části, které se pak nechají zrát v sudech z limousinského dubu. Výsledné brandy má hluboké a teplé aroma sušeného ovoce a ořechů. Kulatá, intenzivně jemná a šťavnatá chuť s dlouhou dochutí.

Cena: 52,89 €

TRP070B_LAHEV_

Torres 15 Years Old Reserva Privada 0,7l


Brandy Torres 15 Years Old bylo vyrobeno na počest Miguela Torrese Carbó, který znovu postavil vinařství zničené při Španělské občanské válce v roce 1939. Zraje v dubových sudech až do doby, kdy získá své vznešené, hluboké aroma a nádhernou hladkost, která tvoří základ jeho nesrovnatelného charakteru. Jeho konzumace je opravdovým potěšením pro všechny smysly. Ideální je čisté, s ledem či kapkou vody, ale také se zázvorovou limonádou nebo v koktejlech.

Cena: 31,99 €

 

Brandy Torres