Baden patrí medzi vinárskej oblasti Nemecka, v ktorých sa darí vyrábať vína špičkovej kvality. Baden sa nachádza v juhozápadnej časti krajiny, ktorá je súčasťou regiónu Baden-Wurtemberg. Podľa miestneho vinárskeho zákona sú však Baden aj Wurtemberg samostatnými vinárskymi oblasťami.

Baden je s rozlohou takmer 16 tisíc hektárov tretím najväčším vinárskym regiónom Nemecka. Napriek svojej veľkosti je za hranicami menej známy, ako rozlohou menšie regióny. Výrobcovia vín sa tu často združujú do väčších Kooperativa (v súčasnosti ich je okolo 100) a tie vyrobí okolo 85% produkcie celej oblasti. Odrodové zloženie predstavuje 44% modrých odrôd a 56% bielych.

Najtypickejšími odrodami v Badene sú všetky burgundské odrody, ktoré reprezentujú takmer 55% celej výsadby - Spätburgunder (Pinot Noir) zaberá plochu 36,8%, Grauburgunder (Pinot Gris) plochu 10,5% a Weissburgunder (Pinot Blanc) plochu 7,3% . Naproti tomu Riesling, ktorý je dominantný vo väčšine nemeckých regiónov, tu hrá menšiu úlohu s rozlohou len 7,3%. Ďalšou dôležitou odrodou je Müller Thurgau (17,2% plochy), ten je ale pomaly nahradzovaný Spätburgunder. Zaujímavosťou je odroda Gutedel (Chasselas alebo i Chrupka biela), ktorá sa pestuje na takmer 7% viníc. Tým je Baden prakticky jediným regiónom, kde túto odrodu môžeme v Nemecku nájsť - predstavuje 97% celej nemeckej produkcie.