Aktuality Global Wines & Spirits

Festival rakúskych vín v Global Wines & Spirits

Rakúsko je nám odrodovým zložením a prejavy vína veľmi blízke. Od nepamäti nastavuje vysokú latku celému svetu a ukazuje, ako sa k modernej produkcii vína od harmónie medzi pôdou, mikroklimatickymi podmienkami až k výberu odrôd postaviť. Právom sme tak rakúska vinárstva vybrali k prvému tohtoročnému festivalu, kde každý z vás pozná, ako rakúske víno chutí, vonia a ako s ľahkosťou očarí každého, kto ním poteší svoje chuťové poháriky.

Neprehliadnite

Festival rakúskych vín odštartujeme 25. 2. a pobeží celý marec ako na predajniach, tak na našom e-shope. Všetky rakúske vína budú po dobu festivalu za akčné ceny a tie najzaujímavejšie kúsky ponúkneme v balíčkoch - všetko nájdete na stránke festivalu. Spoľahnite sa, že balíčky pripravíme tak, aby sme vyhoveli skúseným znalcom, ale aj tým, ktorí chcú vyskúšať niečo nové.

Vína v akci

Vrchol festivalu - exkluzívna degustácia s rakúskymi vinármi

Celý festival ukončí tí nejpověřenější - samotní rakúski vinári. Vo štvrtok 28. 3. 2019 prebehne exkluzívna degustácia rakúskych vín v Clarion Congress Hotel Prague na Vysočanoch. Hotel hľadajte na adrese Freyova 33 na Prahe 9 . Zíde sa tu rakúska špička vinárov a vy s nimi ochutnáte až 80 druhov vín od 14 výrobcov z regiónov ako Wachau, Kremstal, Neusiedlersee a ďalších. Vstupenky zaobstaráte na e-shope za zvýhodnenú cenu 250 CZK, na mieste potom za 350 CZK. Hodnotu vstupného (250 CZK) každému zákazníkovi vrátime po akcii formou zľavy na online nákup. Nielen, že si vína užijete s odborným výkladom ich tvorcov priamo na mieste, ale budete si môcť obľúbenú fľašu výhodne po akcii objednať.

Objednat vstupenku do Prahy

Priebeh festivalu v predajniach Global Wines

V šiestich predajniach Global Wines, v Prahe i Brne, vás radi privítame a v týždennom intervale vybrané rakúske vína predvedieme. Môžete ich ochutnať, ešte než ich kúpite. V týždenných ochutnávkach neprehliadnite vína pre Rakúsko toľko typická - z bielych Veltlínske zelené a Rizling, z červených Blaufränkisch, Pinot Noir a Zweigelt. Prehľad týždenných degustáciou sledujte na našom Facebooku a nič vám neunikne.

Přehled týdenních ochutnávek

Degustácia v Brne

V rámci festivalu vás radi privítame aj na menšej degustácii v Brne. Prebehne 27. 3. od 17.00 do 18.30 hod. Na brnianskej predajni degustáciu povedú odborníci z Global Wines & Spirits. Spoznáte vďaka nim špeciálnej kolekcii 30 rakúskych vín. Sledujte náš Facebook a nenechajte si ujsť aktuálny prehľad vín, ktorý na degustáciu ochutnáme. Zverejníme ho v príspevku 14 dní pred degustáciou.

5 vín, které si na degustaci nenechte uniknout:

Vstupenku do Brna zakoupíte pouze na e-shopu v ceně 250 Kč. Hodnotu vstupného každému zákazníkovi vrátíme po akci formou slevy na online nákup. Neváhejte dorazit a užít si na Štefánikově 56 v Králově Poli jedinečnou atmosféru pestrého a tradičního rakouského vinařského umu. 

Objednat vstupenku do Brna

Nahliadnite pod pokrievku festivalu


Rakúska vinárstva nájdeme v 4 hlavných regiónoch krajiny. Na festivale si z nich užijeme vína od 14 známych vinárov.

14 vinařství Festivalu rakouských vín 2019Klikněte pro zvětšení mapy

Regiony Wachau a Neusiedlersee

V regióne Wachau zostaneme najdlhšie s vinárstvom Domäne Wachau, kde výrobu vedie Roman Horvath Master of Wine. Z jeho titulu je zrejmé, že vinárstvo vedie s najvyššou možnou kvalifikáciou v obore vína, ktoré možno dosiahnuť. Ako sa rozhovoril o ročníka 2017 a oblasti Wachau sa dočítate v krátkom rozhovore. Skvelým úlovkom z tohto vinárstva bude pri degustácii Grüner Veltliner Federspiel Dürnstein , ktorý sa teší veľkej obľúbenosti vďaka jeho typickým minerálnym tónom, ovocnosti a jemnému korenia. Okrem Veltlínskeho zeleného neprehliadnite Riesling Smaragd, či červený Blauer Zweigelt Terrassen a jeho intenzívne ovocné tóny malín a čerešní.

V regiónu Neusiedlersee sa o vašu pozornosť pobije vinárstvo Gernot Heinrich . Tu pri výrobe kladú dôraz na originalitu, autenticitu a integritu vína. Najsilnejšie sa to odráža v ich červenom Pinot Noir . Najväčší fanúšikovia ho opisujú ako krehké víno s jemnými trieslovinami a osviežujúci kyslosťou a jeho obľúbenosť zdôvodňujú čisto pudovú záležitosťou. Víno vraj totiž stelesňuje priamočiare a úprimné potešenie z jeho pitia.

Majitel vinařství Weingut Gernot Heinrich a jeho manželka HeikeMajitel vinařství Weingut Gernot Heinrich a jeho manželka Heike

Silné slovo bude mať v rámci degustácie i rodinné vinárstvo Johann Scheiblhofer , ktoré získalo v roku 2017 medzinárodné označenie,, Vinárstvo roka ''. Keď k tomu pripojíme celkom 228 zlatých medailí v rámci ocenení AWC Wienna vznikne neopísateľná túžba ochutnať jedno z ich vrcholných červených vín. Čo tak Pinot Noir Classic s jeho namodralými odleskami, tropickým nádychom s tónmi papáje a škorice?

Futuristická budova vinařství ScheiblhoferFuturistická budova vinařství Scheiblhofer

Hravé a úprimné, tak by sa dalo popísať víno z rovnakej oblasti z produkcie Judith Beck . Judith žije doslova medzi svojimi vinicami a tvoria vína s medzinárodným štýlom. Vďaka biodynamickým postupom získavajú jej vína originálnu plnú chuť. Za veľký poklad z ponuky vinárstva považujeme Zweigelt a Blaufränkisch . Zweigelt je s výraznejšími trieslovinami so správnou šťavnatosťou a elegantným záverom. Kdežto Blaufränkisch kombinuje živosť a hladké triesloviny podporené trefne zakomponovanou kyselinou a dlhším záverom ovocia a korenia.

Ťažkou váhou v oblasti Neusiedlersee je aj vinárstvo Weingut Keringer . Dôkazom je ich prvenstvo na 4 medzinárodných OIV Apply (International Organisation of Vine and Wine). Sebavedomie týmto vínam právom nechýba. Chýbať určite nebude na našej degustácii ani víno Welschriesling , s ktorým títo vinári zvíťazili už 3-krát na AWC vo Viedni. Špecialitou tohto vinárstva sú tzv. ,, 100 Days '' vína. Vznikajú maceráciou v barikových sudoch, ktorá trvá presne 100 dní a dodáva vínu plnú, hutnú a pritom šťavnatú chuť. Nájdeme v nich intenzívne tóny škorice, čokolády, čiernych sliviek i sladkého drievka. Každé je pritom svoje a harmonicky vyvážené.

Majitel vinařství Robert Keringer s manželkouMajitel vinařství Robert Keringer s manželkou

Region Mittelburgenland

Región Burgenland je bohatý na teplé a slnečné leta a dlhé jesenné dni s miernymi teplotami. Susedí s maďarskými hranicami. Bobuliam v tejto oblasti k zrelosti a ovocnosti prispieva horúci vzduch prúdiaci z vnútra Panónskej nížiny. V tomto regióne sa skrýva úrodná oblasť Mittelburgenland, kde nájdete niekoľko výnimočných vinárstev. Jedným z nich je nepochybne aj     Weingut Gager, ktorý sa drží hesla,, Pracujeme na nedosažiteľnom '' a vytvára tak jedinečná vína. Jedným z nich je Blaufränkisch BFG 2015 ocenený 2krát zlatú a 5krát striebornou medailou na medzinárodnej výstave - AWC 2018.

Aktuální kolekce vinařství GagerAktuální kolekce vinařství Gager

V úrodnej oblasti Mittelburgenland narazíte aj na rodinné vinárstvo Paul Kerschbaum . Vinár s veľkým srdcom vedie svoje vinice pod heslom:,, Ak sa prestanete chcieť zlepšovať, prestali ste byť dobrí '' a posúva tak produkciu fantastických červených vín stále dopredu. Z ponuky radi vyzdvihneme ich plný Zweigelt a chýrny Blaufränkisch s jemným dotykom nugátu a nádhernou rubínovú farbou.

Michael Kerschbaum – hlava vinařství KerschbaumMichael Kerschbaum – hlava vinařství Kerschbaum

V samom srdci Burgenlande buduje s trpezlivosťou nezameniteľná vína Toni Hartl so svojou rodinou. Drží sa kréda:,, Vzrušujúce, komplexné, elegantné a predovšetkým autenticke '' a také sú aj jeho vína. Rodina tu vyrába víno od roku 1964 v pokojnom prostredí v maximálnej prirodzenosti a blízkosti prírody. Tá sa silno premieta aj do ich vín - obľúbeného purpurového Blaufränkisch Leithaberg DAC s arómou bobuľového ovocia a fialiek, či slamovo žltého Grüner Veltliner s delikátnou chuťou tropického ovocia.

Manželé Moni a Toni Hartlovi při práci ve viniciManželé Moni a Toni Hartlovi při práci ve vinici

Objavte 5 oblastí Dolného Rakúska

V Dolnom Rakúsku zavítame do 5 vinárskych oblastí. V oblasti Kremstal vystupuje z radu vinárstvo Lesehof Stagård . Ich snaha pestovať víno v bio kvalite vypovedá o naozajstnom klenotu, ktorý sa v tomto vinárstve skrýva. A preto s ich bielymi vínami prerazili aj do našej ponuky. Veľmi sme si obľúbili ich Grüner Veltliner urban. GV, ktorý je explóziou vôňou jabĺk, hrušiek, mandarínok a vodného melónu. V závere potom prekvapí exotickými tónmi grapefruitu a citrusu.

V oblasti Kamptal radi vyzdvihneme rodinné vinárstvo Johan Topf. Majiteľ Johann Topf III tu vedie svoje vinárstvo v láske a profesionalite a učí tak aj svojich nasledovníkov k rešpektu k prírode a remeslu. Jeho 4 synovia mu už dnes pomáhajú obstarávať rozsiahle pozemky a vyrábať asi najznámejší Veltlínske zelené z ich produkcie - Green Grüner Veltliner .


Majitel Johann Topf III prezentuje své vinařství v krátkém videu

Aj keď vinárstvo Laurenz V. Zöbing sídli vo Viedni, ich vinice nájdete na 48 ° zemepisnej šírky, podobne ako je to u celosvetovo najznámejšej vinárskej oblasti Bordeaux. Z takto skvelých podmienok oblasti Kamptal vzišli vína Grüner Veltliner Singing a Grüner Veltliner Friendly DAC , ktorých mená hovoria aj za svoju chuť. Sú vyvážená, ako pevné priateľstvo a spevní svieži ako charakter regiónu, z ktorého pochádza.

Zakládající partneři vinařství Laurenz V. Zöbing – Dieter Huebler a Franz Schweiger se synem PetremZakládající partneři vinařství Laurenz V. Zöbing – Dieter Huebler a Franz Schweiger se synem Petrem

Štvrtá oblasť Weinviertel ponúka zázemie viniciam Weingut Dürnberg vo Falkensteine. Vinárstvo je veľmi mladé a ich majiteľ Christopher Körner dobre vie, že krásna a korenistá príroda okolo Falkensteine jeho vínu prospieva. Nepoškvrnenú čistotu tónov ovocia a jasnú silu hrozna môžete pocítiť v ich Riesling Falkenstein aj šťavnatom Grüner Veltliner Falkenstein DAC.

Hlavní představitelé vinařství Weingut DürnbergHlavní představitelé vinařství Weingut Dürnberg

Predposlednom zástupcom festivalu je vinárstvo Walter Glatzer z oblasti Carnuntum. Z celkom 55 hektárov viníc žne každý rok červené i biele hrozno s láskou k remeslu. Od minulého roka sa navyše snaží o získanie certifikátu ekologického vinárstva. Odmenou za tvrdú prácu im je skvelý výsledok v fľašiach ako je Grüner Veltliner Dornenvogel , Sauvignon Blanc alebo Peccadillo. V tomto roku sa podľa slov pána Glatzer môžeme tešiť na novinku - kvasené biele víno. V rozhovore pre náš magazín uvádza, že ide o tzv.,, Oranžové víno ''. Nájdete ho pod menom UVA Pura a my si ho rozhodne zapisujeme do nášho zoznamu,, musíme ochutnať ''.

Posledným favoritom je Weingut Leo Aumann z oblasti Thermenregion. Aj v rodine Leo Aumann sa všetko točí okolo vína. Vďaka nekompromisným požiadavkám na kvalitu úrody i výrobu plní do fliaš vína charakteristické svieže vône a plné chuti. Veľkým ťahákom v ponuke tohto vinárstva je silný a komplexný Merlot Reserve , ktorý odpočíva 12 mesiacov v dubových sudoch, aby sa vám s ľahkosťou mohol váľať v pohári.


Tešíme sa na každého z vás. Na zvedavé otázky, prekvapivé momenty pri ochutnávkach a hlavne na to, že si celý festival s nami užijete. Príďte a spoznajte chuť vinárskej tradície Rakúska.

Chci vstupenku do Prahy  Chci vstupenku do Brna