Blog Global Wines & Spirits

Sekt nielen na Valentýna

Valentín sa nezadržateľne blíži a reklamy plné srdiečok a zamilovaných párov na nás útočia zo všetkých strán. Aj my sme si pre vás pripravili valentínsku ponuku. Veríme však, že nebude príliš sladká, a že vás poteší, či už Valentína oslavujete alebo si len chcete vychutnať pohár dobrého vína v spoločnosti partnera, svojich blízkych alebo jednoducho sami v pokoji a pohode.

Sekty pre vzácnu príležitosť

Popularita sektu je každým rokom vyššia a vyššia. Ide o šumivé víno, ktorého výroba nie je obmedzená pravidlami platnými pre výrobu Champagne, Prosecca, Crémantu nebo Cavy. To však neznamená, že ide o menej kvalitné víno. Aj sekt sa môže vyrábať tradičnou metódou (Champagne) alebo metódou Charmat (ako v prípade Prosecca). Stačí však prekročiť jednu z dvoch povolených oblastí alebo použiť inú, ako povolenú odrodu a víno sa už musí označovať len všeobecným názvom "sekt".

 

VYBRAŤ ZO VŠETKÝCH SEKTOV

Jaromír Gala

Ako prvý vám predstavíme sekt, ktorý sa vyrába tradičnou (champagne) metódou a pochádza z rúk uznávaného českého vinára Jaromíra Galy. Výroba sektu je jeho veľkým koníčkom a jeho množstvo je veľmi limitované. K viniču a vinici pristupuje s pokorou. Vinice obhospodáruje pomocou koní, hrozno zbiera ručne a svoju poctivú prácu a lásku odovzdáva vínu aj v pivnici. Výsledkom sú sekty najvyššej kvality, ktoré dokážu premeniť každý okamih na nezabudnuteľný.

20200513_70898_Gala_Pinot Merlot rose_1400

Pinot-Merlot rosé, Extra Brut, Gala

ODPORÚČAME


Novinka v podobe ružového sektu vyrobeného z dvoch odrôd - Pinot Noir 60 % a Merlot 40 %.

Tento sekt sa vyrába tradičnou metódou kvasenia vo fľaši a leží na kvasných kaloch 36 mesiacov.

 

  • Vôňa zrelých čerešní a malín s podtónmi ružového korenia a červených kvetov.

  • V chuti je víno svieže a vyvážené s tónmi kandizovaných čerešní a brusníc. Dlhý, elegantný záver.

KÚPIŤ SEKT GALA

 

 

Rakúské sekty

Skvelé sekty nájdeme aj v Rakúsku. Pre výrobu sektu sa totiž vyžaduje vyššia kyslosť v mušte a tú v Rakúsku vďaka podnebiu a podložiu majú. Popredné rakúske vinárstvo Dürnberg predstavuje na Valentína svoju limitovanú edíciu sektov - Love. V ponuke nájdete hneď dvoch zastupiteľov z oblasti Falkenstein.

Tradičné Blanc de Blancs z odrôd typických pre Rakúsko - Veltlínske zelené a Rizling s arómou Tramínu a ružový variant Love Rosé vyrobený z odrody Zweigeltrebe. Obe vína fermentovali v nerezových tankoch, a tak si zachovávajú svoju sviežosť. Sú vhodné ako aperitív, k ľahkým predjedlám, ovocným šalátom i jahodovým dezertom.

 

Sekt z Chille

Veľmi nezvyčajná odroda País zo vzdialeného Chille. Aj keď Vás to môže na prvý pohľad odradiť, verte, že v tejto fľaši sa ukrýva skutočná ružová perla. Krásne elegantné víno s ovocnou arómou červeného a citrusového ovocia s príjemnou sviežou chuťou. Brut je označenie pre suchý sekt, ktorý sa vyrába tradičnou metódou sekundárneho fermentovania vo fľaši a dozrieva 12 mesiacov na kvasných kaloch. Skvelé víno na každú slávnostnú príležitosť.

 

Estelado

Santa Digna Estelado Rose Brut

ODPORÚČAME


  • Sekt z neobvyklej odrody País vyrobený sekundárnou fermentáciou vo fľaši.

  • Vôňa červeného ovocia a citrusov.

  • Živá a svieža chuť s charakteristickými tónmi odrody País.

  • Vůně červeného ovoce a citrusů.

KÚPIŤ ESTELADO

 

 

Prosecco

Terminológia prosecca pre bežného smrteľníka často znamená akékoľvek šumivé víno. Samotný pojem "Prosecco" má však oveľa prísnejšie pravidlá. Hoci sa v supermarketoch dá prosecco kúpiť za pár eur, jeho kvalita sa výrazne líši. Kvalitu prosecca je možné rozpoznať podľa jeho označenia, ktoré reflektuje najlepšie a najprémiovejšie regióny = DOCG (Denominazione di Origine Controlata e Garantita) a DOC (Denominazione di Origine Controlata).

V našom e-shope nájdete Prosecco od prémiových talianskych vinárov, s ktorými určite nič nepokazíte. Medzi naše najlepšie vinárstva so zameraním na Prosecco patrí talianska značka Bottega, ktorá Vás na prvý pohľad zaujme dizajnom svojich fliaš. Vybrali sme pre Vás krásne trio - ružové, strieborné a zlaté, kedy si môžete kúpiť jednotlivé vína samostatne alebo v balíčku so 6 sektovými pohármi, ktoré od nás dostanete ako darček zadarmo.

 

Odporúčané Prosecca:

Bottega-balicek_upraveno_Avila

KÚPIŤ BALÍČEK SO 6 POHÁRMI

 

Portské víno

Portské víno je fortifikované (doliehované) víno pochádzajúce z oblasti pozdĺž rieky Douro na severe Portugalska. Zvyčajne je sladké, pretože proces premeny cukru na alkohol sa zastaví pridaním alkoholu, takže cukor zostáva vo víne. Ide o veľmi obľúbené dezertné víno, ktoré sa hodí k sladkým jedlám alebo ako sladká bodka na záver príjemného večera.

Základným delením portského vína je ruby, ktoré je špecifické svojou rubínovou farbou a s ovocnými tónmi v chuti a následne je tu zrelšie tawny s orechovými tónmi a potencionálom starnúť do krásy. Portské vína majú dlhú životnosť a často platí, že čím staršie, tým lepšie. Preto vám odporúčame vyskúšať ružový variant Royal Oporto Rosé, ktorý sa skvele kombinuje s tonikom, a tak aj desať a dvadsaťročný Royal Oporto tawny. Obe fľaše sú u nás k dispozícii v darčekovom balení.

 

Odporúčané portské víno:

istockphoto-854369896-612x612

Pohárom sektu Vám nielen na Valentína pripíjame na zdravie!