Irská Whiskey

Prémiová írska whiskey

Na rozdiel od škótskej whiskey sa írska whiskey zvyčajne 3x destiluje a suší horúcim vzduchom, nie na rašelinovom ohni. Preto je hladšia, sladšia a nemá takú výraznú chuť. Medzi svetoznáme írske whiskey patria Kilbeggan a Bushmills, ktorá sa vyrába v najstaršom fungujúcom liehovare v Írsku. Medzi prémiové whisky patria Connemara Peated Single Malt a Kilbeggan Single Grain 8 YO. Limitovaným, reprezentatívnym a superprémiovým variantom je Kilbeggan 21 YO.

Kategorizácia whisky

Základná kategorizácia whisky je štandardná zmes (blended whisky), prémiová zmes (premium whisky), single malt (single malt), blended malt (vatted malt). 

Ako správne piť whisky

Hoci je pitie dobrej whisky záležitosťou majetnejších vrstiev, kvalitnú whisky si môže dopriať každý. Ak si chcete whisky vychutnať naplno, je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Whisky by sa mala najmä popíjať a ochutnávať. Jej chuť necháme rozplynúť po celom jazyku a zvyšku úst.

Írska whisky s ľadom alebo bez neho?

Hoci sa mnohí ľudia domnievajú, že whisky by sa mala piť len s ľadom, najlepšie si ju vychutnáte pri izbovej teplote. Ľad otupí jej jemnú chuť.

Môže sa írska whiskey riediť?

Ak je chuť whisky pre niekoho príliš silná, môže sa riediť. Bublinky v sódovej vode však ovplyvnia chuťový zážitok, preto je lepšie použiť vodu z vodovodu, ktorá má izbovú teplotu a chlór sa z nej odparil.

Správny pohár na írsku whisky

Správny degustačný pohár na whisky má nožičku a je vyrobený z pomerne tenkého skla, ktoré sa v hornej časti zužuje. Tento tvar pohára je dôležitý na zachovanie správnej arómy. Na bežné popíjanie sa môže použiť nízky valcovitý pohár s pevným dnom.