Navarra sa rozkladá od Pyrenejí po Embry, ktoré je súčasťou Rioja Baja.Podnebí je ovplyvnené ako Pyrenejami, tak i Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. Vinohradníctvo tu bolo založené starými Rimanmi v okolí Bilbaa.

Významný vplyv na pestovanie a zakladanie vinohradov mali kláštorné mnísi, ktorí sa zaslúžili o vysoký štandard výroby a rozšírenie francúzskych odrôd do tunajšieho kraja.

Celá oblasť je dnes rozdelená do piatich podoblasti: Valdizarbe, Baja Montana, Ribera Baja, Ribera Alta a Tierra Estella. V súčasnosti prechádza región veľkými zmenami vo vinohradníctve, pretože sa od základu mení prístup k pestovaniu i výrobe vína. V minulosti sa enológovia najviac zameriavali na masové pestovanie Garnacha (Grenache), ktorá v roku 1980 bola vysadená na 90% všetkých viníc.

Dnes je to iba 40% a mladí vinohradníci sa snaží aplikovať skúsenosti zo susednej Rioja. Dominantnými odrodami sú Tempranillo, Garnacha, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah. Tiež tunajšie terroir dáva vínam nezabudnuteľný charakter. Podložie dominuje vápenec a piesok, ktorý je bohatý na kremičitany. Vďaka tomuto zloženiu sú červené vína jedinečne minerálne s náznakmi slanosti. Charakteristickým rysom je plná, nie však nudná chuť s príjemným minerálnym prejavom a tónmi zrelého kôstkového ovocia, kakaa a kávy.