Najslávnejšie región na severe Španielska, ktorý svojimi kvalitnými vínami túto vinársku krajinu zviditeľnil po celom svete. Metropolou regiónu, ktorý z historického hľadiska patrí ku Staré Kastíliu a je preslávený pestovaním vína, je mesto Logroño. V regióne v súčasnosti žije vyše 300 000 ľudí (v Logroño asi polovica).

Názov regiónu vznikol zo slovného spojenia "Río-Oja", čo sa dá preložiť ako "Rieka Oja", podľa rieky Oja, ktorá regiónom preteká. V regióne je celkom vysadených 50 000 hektárov viníc a vyrobí sa tu ročne cca 330 miliónov fliaš vína (asi 85% je červených). Pestujú sa tu najčastejšie červené vína z odrody Tempranillo (tiež Mazuelo, Garnacha, Graciano), ale aj vína biele (odrody Viura, Garnacha Blanca a Malvasia) a ružová.

Prevláda tu ílovitá pôda s vysokým obsahom kriedy, vápenca, pieskovca a železa. Zber prebieha väčšinou na prelome septembra a októbra (v oblasti Alta až koncom októbra). Rioja sa delí na tri okresy Alta, Alavésom a Baja, pričom prvé dva produkujú najlepšie vína Rioja v rôznych kategóriách.

Celkom sú tu 4 kategórie vín - Rioja (mladé vína, v sudoch menej ako jeden rok), Rioja Crianza (minimálne rok v sude a rok vo fľaši), Rioja Reserva (minimálne rok v sude a dva roky vo fľaši) a Rioja Gran Reserva (minimálne dva roky v sude a tri roky vo fľaši).

Odroda Maturana

Maturana Tinta je takmer zabudnutú a vyhynutú odrodou zo španielskeho regiónu Rioja. Táto odroda dozrieva relatívne neskoro, čím sa zásadne líši od regionálne slávnejší odrody Tempranillo (v preklade znamená "trochu skôr zrelá"). Vína z tejto odrody sú potom väčšinou veľmi tmavá, silná, s výraznými trieslovinami a vyšším obsahom alkoholu. Kedysi Maturana tvorila významnú časť produkcie vín v Rioja. Pred príchodom phylloxera v 19. storočí, bola odroda vysádzaná prakticky v celom regióne. Vinice, k toré phylloxera nezničila, boli cielene vytrhané, dosť často na úkor pestovanie iných plodín.

Tie vinice, ktoré zostali, potom "vyhynuli" prirodzene, bez ďalšej náhrady. Ich miesto postupne zabrali odrody Tempranillo a Garnacha. Na začiatku 21. storočia zostalo len veľmi málo viníc s touto odrodou. Napriek tomu však súčasní vinári opäť začínajú s Maturana pracovať. Väčšina dnešných viníc je vysadená predovšetkým v Rioja Alta na vápencovo-jú Love podložia v nadmorskej výške okolo 610 m. v roku 2007 dostala Maturana od príslušných úradov zaradenie do DOC klasifikácie, čím je umožnené jej využitie v prémiových vínach z Rioja.

Tempranillo

Klasická španielska červená odroda, ktorá má až čierne hrozno. Výsledné víno je však len o odtieň tmavší ako najsvetlejší Pinot Noir. Tempranillo vychádza zo španielskeho "Temprana", teda "skorý či raný", pretože hrozno tejto odrody dozrievajú oveľa skôr než u ostatných červených odrôd. Donedávna sa odborníci domnievali, že Tempranillo pochádza práve z burgundskej odrody Pinot Noir. Genetické testy však odhalili, že to tak nie je, a že sa jeho predchodca nachádzal na pôde Španielska dávno pred tým, než bol datovaný vznik Pinot Noir vo Francúzsku.

Domovinou pre Tempranillo sa stala najznámejšou oblasť v Španielsku, Rioja. V 17. storočí, počas španielskej koloniálnej expanzie, bola vínna réva tejto odrody odvezená do Ameriky, aby sa jej klony začiatkom 18. storočia vrátili späť. Španieli sa domnievali, že tamojší klíma zmení rastliny a ich potomkov a dodá im dávku exotickosti. Táto prezieravosť zachránila celej španielskej vinohradníctvo. Keď Európu kompletne zdevastovala phylloxera (fyloxérou), záchrana pre vinárske veľmoci v Európe prišla zo zámoria. Zámorské klony totiž phylloxera neničí. Vína tejto odrody sú veľmi vhodné pre citlivý kontakt s dubovým drevom. Ich vysoká ovocnosť, elegancia a južanský šarm je odmenou za starostlivú prácu vinárov, ktorí vína starí vo svojich pivniciach.