Aktuality Global Wines & Spirits

Svetový deň Malbecu

Argentínska asociácia vinárov Wines of Argentína sa na počesť najslávnejšej odrody svojej krajiny rozhodla určiť 17. apríl ako Svetový deň odrody Malbec už pred 9 rokmi. Argentínčania túto známu odrodu pestujú vo všetkých vinárskych oblastiach krajiny a vyvážajú do všetkých kútov sveta - vrátane Slovenskej republiky. Poďme sa ponoriť do tajov Malbeca a nechať sa strhnúť k celoživotnej láske k tejto žiarivo purpurovej vlajkovej lodi Argentíny.

Vinařství Lujan de Cuyo najdete v samém srdci oblasti kolébky argentinského MalbecuVinařství Lujan de Cuyo najdete v samém srdci oblasti kolébky argentinského Malbecu

Malbec je uznávaný európskymi znalcami, zvlášť anglickými a francúzskymi. Je to odroda červeného vína , ktorú nájdete na vysokých priečkach rôznych súťaží a ocenení. Pochádza pôvodne z francúzskeho Bordeaux , kde ju však neskôr nahradili Merlotom. Vo Francúzsku ju dnes nájdete vo väčšom množstve len v oblasti Cahors, kde sa z nej vyrába tamojšej slávna "čierna vína".

Malbec sa však postupom času rozšíril do ďalších vinárskych krajín sveta a našiel nový domov. Tým sa mu stala Argentína a je dnes v podstate synonymom pre argentínske víno. Oslava a prezentácia najznámejšieho argentínskeho vína bude prebiehať v mnohých krajinách a mestách sveta. My sa pripájame s ponukou Malbec tiež a to až do 17. apríla sa špeciálnym balíčkom   5+1 víno zadarmo!

Chcem špeciálny balíček

Prečo vybrali práve 17. apríl?

Z Francúzska doviezol Malbec do Argentíny Michel Aimé Pouget, agronóm, ktorého najal Domingo Faustino Sarmiento, aby viedol statok Quinta Normal de Mendoza. Pouget prišiel do Mendozy v roku 1853 vo veku 32 rokov a ujal sa vedenia statku. Z Francúzska so sebou priviezol rastliny, semená a rôzne odrody vínnej révy, ako Cabernet Sauvignon, Pinot Noir ale aj Malbec. Keď by sme trochu pátrali v histórii založenia statku, narazíme na slávnostný deň, keď guvernér regiónu Padre Pascual Segura predložil návrh zákona na založenie poľnohospodárskej školy so statkom. Bolo to presne 17. apríla 1853. Vďaka tomu bolo dátum, ktoré spája všetkých milovníkov tohto červeného moku razom jednoduché stanoviť.

Ku koncu 19. storočia zažilo argentínske vinárstvo vďaka talianskym a francúzskym imigrantom prudký rozvoj. Odroda Malbec sa rýchlo prispôsobila miestnym geografickým podmienkam a vína z nej vyrobené dosiahla lepšej kvality než v krajinách svojho pôvodu. Vďaka tvrdej práci sa tak Malbec časom stal vlajkovou loďou argentínskeho vinárstva.

Úsilie, s ktorým pracovali Pouget, Sarmiento a mendozský statok Quinta Normal, zohralo v tomto procese kľúčovú úlohu. Z pohľadu organizácie Wines of Argentína je 17. apríl dňom, ktorý reprezentuje ako premenu argentínskeho vinárskeho priemyslu, tak východiskový bod rozvoja pestovania Malbec ako hlavné odrody a medzinárodného symbolu pestovanie vinnej révy a výroby vína v Argentíne.

Obdivujeme tradičné remeslo z Kaiken

Vinárstvo Kaiken Wines Estate si buduje pevné miesto v srdciach zákazníkov už niekoľko rokov hlavne s odrodou Malbec. V roku 1920 ho založil Italo Calis. Už v tej dobe sa prejavovala jeho láska k zemi a prírode, ktorá mu dávala potrebné živiny na pestovanie rôznych odrôd vína, ale aj k produkcii olivového oleja, vínneho octu a destilovaných nápojov. Svoju produkciu vtedy pretkal tvrdou prácou a neustálym budovaním remeslá k dokonalosti. Dnes sa tento duch premieta do celej produkcie, ktorá sa pýši efektívnym využívaním energie prostredníctvom inovatvivních biodynamických postupov. Preto všetky procesy výroby vína spĺňajú najprísnejšie štandardy kvality súčasného vinárstvo a zároveň s dôrazným zreteľom apelujú na starostlivosť o životné prostredie. Malbec z ich produkcie môžete ochutnať zvlášť aj v špeciálnom aktuálnom balíčku 5+1 zdarma. Skrýva v sebe typickú vôňu červeného ovocia, sušených sliviek a černíc podporenou arómou čokolády a tabaku. Jeho jemná chuť s hladkými trieslovinami sa dokonale hodí k syrom s modrou i bielou plesňou a k červeným mäsám, ako je hovädzie či jahňacie.

Vinice vinařství Kaiken pod úpatím horVinice vinařství Kaiken pod úpatím monumentálních And

Významný den si žádá speciání balíček

K tomuto dňu argentínskeho vína vám predstavujeme špeciálnu ponuku vín odrody Malbec. Ide o balíček, ktorý sme pre vás špeciálne zostavili a vy si ho môžete vychutnať v akcii 5+1 zdarma. Nechajte sa okúzliť plnosťou tohto vína a prepadnite kúzlu vône čiernych plodov, korenia a sušeného ovocia ako my.

Chcem špeciálny balíček