Côtes de Gascogne IGP

Côtes de Gascogne je vinárska oblasť v Gaskoňsku, kde sa vyrába hlavne biele víno v kategórii Vin de Pays. Dekrétom zo septembra roku 1968 sa vymedzili rozdiely medzi Vin de Pay a jednoduchšími vínami Vin de Table. Označenie Côtes de Gascogne potom zaväzuje výrobcu k dodržiavaniu prísnejších pravidiel a výrobných štandardov, ktoré boli prijaté vyhláškou v roku 1982.

V roku 1979 bola tiež založená Asociácia výrobcov Vins de Pays Côtes de Gascogne, ktorá chráni záujmy svojich členov, určuje výrobné normy a kontroluje dodržiavanie týchto pravidiel. V súčasnej dobe je v tomto združení asi 1400 vinárov, z ktorých 1300 je členom družstva. Ostatné pestujú a vyrábajú svoje vína sami. Zo všetkých vín, vyrobených v Côtes de Gascogne je 91% bielych, 8% červených a 1% ružových vín. S 830 000 hektolitre ročná produkcia (celkové množstvo je limitované) je tento región najväčším výrobcom bielych Vin de Pays vín vo Francúzsku.

To dáva potenciál na výrobu viac ako 100 miliónov fliaš, z ktorých ide 75% na vývoz. Najrozšírenejšími bielymi odrodami sú Colombard, Petit Manseng, Gros Manseng, Sauvignon Blanc, Sémillon, Muscadelle a Ugni Blanc. Z modrých odrôd potom Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, ale aj Duras, Fer, Négrette, Malbec alebo Tannat.