Côtes de Provence AOC

Provence (provensálsky - Provence) je historická oblasť, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej Francúzsku. Meno pochádza z latinského slova provincie - Provence sa totiž stala prvou mimoitalskou provinciou Rimanov. História regiónu, vrátane vinárstva a vinohradníctva, bola ovplyvnená všetkými kultúrami, toré boli v Provence prítomné.

Patrí medzi ne Gréci, Rimania, Galovia a Katalánci. Vďaka nim sa do regiónu dostali všetky možné odrody vínnej révy. Dnes je oblasť známa prevažne pre svoje ružové vína. Odborníci, ako napríklad Tom Stevenson, sa však domnievajú, že najlepšie regionálne vína sú korenistá a plná červené vína. Produkcia ružového vína v súčasnosti predstavuje viac ako polovicu provensálske výroby vín. Dohromady s červeným vínom potom tvorí približne tretinu produkcie celého regiónu.

Biele víno sa tu tiež vyrába, iba však v malom množstve. Provence má klasické stredomorské podnebie, more tvorí jeho južnú hranicu. Mierne zimy sú striedané veľmi teplými letami s malými zrážkami. Tunajšie vinice majú dostatočný prísun slnečného svitu - slnečných dní je tu až 125 ročne, čo je 2x viac, než potrebujú miestne odrody na dosiahnutie plnej zrelosti. Podložie je tu pomerne rozmanité, striedajú sa oblasti s prevažne bridlicové-vápencovým podložím, s oblasťami, kde je viac kremeňa, ílu a pieskovca.