Údolie rieky Rhône bolo odjakživa považované za ideálnu spojnicu medzi Stredozemným morom, severnou Európou a Atlantikom. Už antickí Gréci používali rieku Rhône ako obchodnú cestu do srdca Galie. Archeologické výskumy dokázali, že vinárska a vinohradnícka tradícia je v Côtes-du-Rhône oveľa dlhšia ako v ostatných regiónoch.

Už Rimania postavili mesto Vienne, kde začali vysádzať vinohrady, ktoré sa veľmi rýchlo rozrastali. Všetky veľké oblasti a ich vinice (Hermitage, Cote roti, Saint Joseph atď.) Boli založené práve Rimanmi.

V 14. storočí potom Avignonský pápež Ján XXII., Druhý zo siedmich pápežov, ktorí sídlili v Avignone, nechal vystavať slávny zámok v Châteauneuf-du-Pape. Tunajšími vínami zásoboval celú "cirkevné" Francúzsku. V roku 1737, z nariadenia kráľa, boli všetky sudy z tejto oblasti označené písmenami C.D.R. Bolo to prvýkrát, kedy vína z tohto regiónu niesla názov C.D.R. (Côtes-du-Rhône).

V roku 1937, vďaka barónovi Le Roy, bolo Côtes-du-Rhône zaradené do odvolacieho systému AOC. Odvtedy platia pravidlá pre toto označenie, rovnako tak ako pre jeho prípadné použitie, len s drobnými úpravami až dodnes. Dnes je Côtes-du-Rhône jednou z najväčších apelácií vo Francúzsku.

Údolie rieky Rhône, preslávenej plnými, ohnivými a korenisto bohatými červenými vínami, produkuje tiež malé množstvo vín ružových a nepatrne bielych. Apelácie Côtes-du-Rhône sa tiahne cca 200 km pozdĺž toku rieky Rhôny od mesta Viedeň až k mestu Avignon.

Oblasť sa z pohľadu použitých odrôd delí na dve hlavné časti - severná časť s prevládajúcou odrodou Syrah a časť južnej, kde prevláda odroda Grenache. Severnej Rhône by mala byť hlavnou bránou k regiónu. Má však viac spoločného so svojím severným susedom Burgundskom, než sa zvyškom údolia Rhôny.

Vína z tejto časti nemožno porovnávať s vínami akejkoľvek inej oblasti. Najslávnejšie apelácií v Severnej Rhône je bezpochyby Hermitage, ktorej atramentovo čierna vína patria ku klenotom celého Francúzska. V blízkosti sa nachádza Crozes Hermitage, St. Joseph, Cornas a Cote Rotim. Tu majú vína drsnejší charakter, ale opäť sú vysoko koncentrovaná a harmonická.

Najznámejšie oblastí v južnej Rhône je Châteauneuf-du-Pape, rozkladajúce sa v okolí mesta Orange a Avignon. Špičková suchá, biele vína sa vyrábajú v oblasti Condrieu, ktorá sa nachádza v najjužnejšom cípe Côtes-du-Rhône. Ďalšími dôležitými regióny sú Côtes-du-Rhône Villages, Lirac, Gigondas, Coteaux du Tricastin, Côte du Ventoux a oblasť špecializujúca sa na ružové vína Tavel.

Legenda Châteauneuf-du-Pape

Châteauneuf-du-Pape (voľne preložené ako "pápežov nový zámok") je AOC oblasť v regióne Côtes-du-Rhône, ležiace v blízkosti rovnomennej dediny na juhovýchode Francúzska. Keď bol ešte v 14. storočí pápežským mestom Avignon, najvyšší cirkevní hodnostári radi odpočívali vo svojom letnom sídle v kraji, ktorého vína si zamilovali.

Vo vinárskom regióne pokrytom malými okruhliaky (nazývajú sa "galets roulés" - kamienky) sa až zo 13 odrôd dodnes vyrába toto legendárne, komplexné a ohnivé víno. Každá jednotlivá odroda pritom dodá inú vlastnosť, a tak sa tu rodí mohutné, telnaté červené víno, vyvíjajúci sa vo fľaši až pätnásť rokov.

Jednotlivé odrody môžu byť vyrobiť víno buď samostatne alebo spoločne. Hlavnou odrodou je Grenache Noir - v celom regióne je 80% viníc (z celkových 3 200 hektárov) osadilo práve touto odrodou. Ďalšími používanými odrodami sú okrem iného Syrah, Mourvèdre a Cincault.

V okolí mesta Avignon nájdeme vínne kríky, ktoré sú cez sto rokov staré a dodávajú vysoko koncentrované hrozno. Biele vína Châteauneuf-du-Pape sú vzácna, avšak s mimoriadne dlho trvajúcim chuťovým zážitkom. Používajú sa odrody Clairette, Grenache Blanc, Roussan, Bouboulenc a Picpoul.

V regióne je celkom 320 výrobcov (93% ich je stále súkromných), ktorí ročne vyrobia takmer 14 miliónov fliaš.

Syrah, hlavná odroda v Côtes-du-Rhône

Syrah - známa tiež ako Hermitage, Shiraz alebo Candive, je jednou z najrozporuplnejších odrôd. Názov odrody vychádza zo Shiraz (alebo Shiras), hlavného mesta iránskej provincie Fars. Mnoho ľudí preto verí, že táto odroda pochádza z Perzie, asi z roku 600 pred n.l. Genetické testy ale preukázali, že jej domovinou je Côtes-du-Rhône.

Horúce leto, vysoké teploty a chladná zima - to sú ideálne podmienky. Temné, fialové až čierne bobule dávajú vínam charakteristickú temnú farbu.

Klasický prejav Syrahu zo Severnej Rhôny je komplikovaná, vysoko minerálne, živočíšna, ale aj ovocná vôňa, podporená tónmi čokolády a sladkého korenia. V chuti veľmi živé a komplexné víno, ktoré zaskočí svojou komplikovanosťou a nachádza sa v ňom celá paleta chuťou. Dominantné by mali byť tóny lekváru, kandizovaného ovocia, živočíšnosti, vanilky a dotyk fialiek.

Syrah je povestný výkyvy v fľašovej zrelosti príslušného vína. Všeobecne sa "veľké víno zo Syrahu" po treťom roku na čas uzavrie a jeho prejav môže byť pre niekoho viac ako sklamaním. Jeho vysoká koncentrovanosť, sklony k elegancii a harmónii sa začnú veľmi výrazne prejavovať po šiestom roku a víno nadobúda postupom rokov výnimočných kvalít. Potenciál najlepších Hermitage dosahuje až 80 rokov!