V preklade znamená "údolie rieky Loiry". Pozdĺž tejto najdlhšej rieky Francúzska sa vyrába široké spektrum vín bielych, červených, ružových, perlivých i šumivých. Od svojho prameňa v pohorí Cevenny preteká dvanástich kraji v celkovej dĺžke 1 000 km.

Premeny pôdy, klimatických podmienok a odrôd viniča, ktoré možno nájsť pozdĺž jej brehov a brehov jej prítokov, sa odráža v širokom spektre vín, pestovaných v 4 hlavných vinárskych oblastiach. Západný región Nantes je známy predovšetkým svojimi Muscadet vyrábanými metódou Sur-Lie z kraja zovrie-et-Maine. V Anjou a Samouru sa stretneme s vyššou produkciou vín ružových a šumivých. V Touraine to sú suché aj sladké vína z odrody Chenin Blanc.

Stredná tok Loiry je typický slávnymi Savignone. Sú to svieže, suché odrodové vína, ako napr. Pouilly-Fumé alebo Sancerre. Loira je z vinárskeho a vinohradníckeho hľadiska považovaná za severnú oblasť a pestovateľ viniča musí počítať s neskorými mrazmi, chladnými vetrami a premenlivým letným počasím. Centrálne vinice (Sancere a Pouilly- Fumé) získali svoj názov podľa polohy v strede Francúzska, nie v stredu údolí Loiry. Savignon Blanc z centrálnych viníc vyniká svojou vysokou mineralitou, živou kyselinou a harmonickú, komplexné ovocnou chuťou.