Najsevernejšia francúzska oblasť rozkladajúca sa pozdĺž horného toku Rýna v blízkosti hraníc s Nemeckom, produkujúce hlavne jednoodrůdová biele vína. Geograficky je delená na dve časti: severnú Bas Rhin a južnú Haut Rhin. Vplyv susedného Nemecka sa odráža nielen v kultúre, ale aj v štýle vín a použitých odrodách.

História regiónu sa datuje až do románskeho obdobia. Koncom prvého tisícročia bolo v regióne už 160 dedín pestujúcich víno a v stredoveku už Alsace patrilo k vyhláseným vinárskym regiónom. V 16. storočiu, kedy bola produkcia na vrchole, bol celý región zničený vďaka tridsaťročnej vojne. "Znovuzrodenie" regiónu nastalo po prvej svetovej vojne. V tomto období tiež producenti začínajú kontrolovať kvalitu, čo vyvrcholilo zavedením odvolacieho kontrolného systému: v roku 1962 kategórie AOC, v roku 1975 je to AOC Alsace Grand Cru a v roku 1976 potom AOC Crémant d'Alsace .

V regióne je celkom 15 450 ha viníc: 76% je AOC, 4% je Grand Cru a 20% je Crémant. Priemerne sa tu každoročne vyrobí 160 miliónov fliaš, čo je 16% francúzskej produkcie v kategórii bielych AOC vín.