Friuli-Venezia Giulia je prímorskou oblasťou, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti Talianska. Jeho územie je na juhu pri pobreží nížinné, na severe sú Alpy dosahujúce nadmorskej výšky až 3 000 metrov. V regióne s veľkosťou 7 800 km2 dnes žije 1,2 milióna obyvateľov.

V minulosti však ľudia z Friuli veľmi často emigrovali, najmä v období od začiatku 19. storočia až do roku 1970. Odhaduje sa, že v priebehu posledných 100 rokov emigrovalo z Friuli takmer 1 milión ľudí. Dnes sa odhaduje, že zhruba 130 000 "friulano" žije v zahraničí. Friuli je vyhlásené nielen vďaka rozvinutému vinárskemu priemyslu, ale na svoje si prídu aj milovníci histórie a kultúry, pretože mestá ako Terst, Udine alebo Gorizia ponúkajú krásne prechádzky po stopách dejín tejto oblasti.

Friuli - Venezia Giulia má svoje jedinečné čaro. Jej atmosféra a výzor sa úplne odlišuje od ostatných talianskych regiónov. Je to okrem iného preto, že sa tu snúbi vplyvy rôznych, často neitalských kultúr. Napríklad habsburskej alebo dokonca keltské. Vďaka tomu, že sa v tomto regióne prekrýva viac kultúr, v dnešnej dobe tá talianska a slovinská, prejavuje sa to aj rozmanitosťou v gastronómii.