Lugana - vinársky región Lugana je malebný vinársky región na severe Talianska. Rozkladá sa na južnom okraji jazera Garda, je príjemným a relatívne novým spestrením tunajšieho regiónu, ktorý je historicky skôr orientovaný na rybolov. Dá sa o ňom povedať, že je akousi hranicou medzi Lombardiou na západe a Veneto na východe.

Meno Lugana s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z latinského Lacus Lucanus (lesné jazero) - až do 12 storočia totiž husté lesy siahali priamo k brehom miestneho jazera. Stredoveký vplyv tunajších kláštorov je zjavný takmer na každom kroku - potvrdzujú ho aj mená miestnych miest, ako San Benedetto di Lugana, San Vigilie di Lugana alebo San Martino di Lugana.

Väčšinu viníc nájdeme medzi dedinami Desenzano a Peschiera, a to vrátane častí Lonato, Pozzolengo a Sirmione. Región má relatívne malú rozlohu, približne 600 hektárov viníc, na ktorých sa vyrábajú predovšetkým biele vína. Hlavnou odrodou je Verdicchio (alebo tiež Trebbiano di Lugana). Darí sa jej tu hlavne vďaka vápencovo-jílovému podložia, bohatému na minerály. Všetky biele vína z Lugano musí obsahovať minimálne 90% tejto odrody.

Lugana je tiež známa pre svoje intenzívne vína Chiaretto, ktorá môžu byť veľmi svetlé červenej farby alebo priamo ružová. Na ich výrobu sa používajú odrody Groppello, Marzemino, Sangiovese a Barbera.