Sicília je autonómna oblasť Talianska a najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Pred zjednotením Talianska v 19. storočí bola oblasť súčasťou Kráľovstva Sicílie (nástupca Sicílskeho kráľovstva). Región má rozlohu 25 703 km², 5 miliónov obyvateľov a delí sa na 9 provincií. Hlavným mestom je Palermo.

Na ostrove sa okrem taliančiny hovorí aj sicilštinou. Sicília je jednou zo seizmicky najaktívnejších oblastí Európy s najvyššou horou etno (3370 metrov). Sicília je krajina predovšetkým hornatá. Percentuálne vyjadrené, povrch ostrova zaberá zo 62% kopcovitá krajina. Ďalších 24% tvoria pohoria a len 14% zostáva na nížiny.

Najúrodnejšia časť krajiny sa rozkladá medzi etno a Syrakúz a jej rozloha sa blíži 430 km². V provincii Trapani je veľmi úrodná pôda vhodná pre pestovanie vínnej révy. Najväčšími riekami sú Salso a Platani, ale v lete takmer vysychajú. Podnebie na Sicílii je typicky stredomorské. Leto je horúce, zima krátka a mierna s občasným dažďom. Napríklad v Syrakúzach je priemerne 130 slnečných dní za rok. Priemerná teplota je na Sicílii 17 ° C.

V hospodárstve pracuje len 12% obyvateľov. Medzi najrozšírenejšie pestované plodiny patria olivy, mandle, vinič, citrusy a pistácie.