Trentino-Alto Adige

Ako už názov napovedá, je tento región zložený z dvoch hlavných samostatných oblastí. Celkom sa tu nachádza 8 DOP oblastí, ale veľká väčšina vín pochádza z Trentino a Alto Adige. Trentino je oblasťou na juhu regiónu a jeho hlavným mestom je Trento. Alto Adige je potom oblastí na severe, ktorou preteká horný (Alto) časť rieky Adige a hlavným mestom je Bolzano.

Jedným z hlavných rozdielov medzi oboma regiónmi je fakt, že na severe je väčšina vinárstvo stále rodinných (väčšinu vín predajú lokálne), kdežto výrobcovia v južnej časti sa často združujú do väčších KOOPERATIVA, vyrábajúce každoročne víno konštantnej kvality (aj vďaka tomu ide dosť vín na export). Víno bolo v tomto regióne pestované už po stáročia. Miestni ľudia majú príhodné príslovie "Chleba a víno zaručujú krásne deti".

To naznačuje, akú dôležitosť tu víno má a akú pozornosť venujú miestni ľudia jeho výrobe. Aj cez to sa v tomto regióne vyrobí "iba" 1% talianskej produkcie. Proti tomu ale stojí fakt, že tu vyrobí 10% produkcie Grappy celého Talianska. Nadmorská výška 250 až 900 metrov poskytuje ideálne podmienky pre pestovanie. Vinohrady sú tu vysadené na často veľmi prudkých svahoch, ktorých podložie je založené na červené vyvrelín - je to vulkanická hornina s minerálnymi usadeninami, známa tiež ako kremenný parafín. Pórovitosť zaisťuje vrchná piesčitá vrstva.

Vysoký obsah minerálnych látok v pôde dáva vínam zaujímavú minerálne chuť a čiastočne sú zodpovedné za ich mimoriadnu dlouhověkos t. St ředomořské podnebie regiónu umožňuje tiež pestovanie ďalších plodín, ako sú olivy, granátové jablká alebo mandľovníky. Priemerná ročná teplota je 12 ° C, v priebehu vegetačného obdobia - máj až september - je to 18 ° C. Vďaka veľkým teplotným rozdielom v tomto období sú hrozno bohaté na cukor a arómu. Špecifická pôda a mikroklimatické podmienky sú základom pre vína so zreteľným regionálnym charakterom.

Región ponúka pestrú nabídkuodrůd - od tradičných odrôd Nosiola, Toroldego Rotoliano a Marzemino, až po medzinárodné odrody ako Chardonne, Cabernet, Mer lot, Moscato, Pinot Nero a Pinot Grigio, ale tiež napríklad Müller Thurgau, Riesling Renan, Sylvaner či Traminer Aromatico (Gewürztraminer ).

DOC / DOP apelácie v Trentino Alto Adige:

Alto Adige alebo dell'Alto Adige (Südtirol alebo Südtiroler), Casteller, Lago di Caldaro alebo Caldaro (Kalterersee alebo Kalterer), Teroldengo Rotaliano, Trentino, Trento, Valdadige (Etschaler), Valdadige Terradeiforti alebo Terradeiforti

IGT / IGP apelácie v Trentino Alto Adige:

Delle Venezie, Mitterberg, Vallagarina, Vigneti delle Dolomiti alebo Weinberg Dolomiten